View Single Post
Eski 13-08-2020, 01:16   #27
Robinson Crusoe
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Neyse, gelelim asıl meseleye. Yaprak bitleriyle başlayan sene beyaz sinekler ve yeşil kurtla devam etti. Salatalığa neyin dadandığını daha bulamadım bile.

Name:  20200802_161309.jpg
Views: 385
Size:  67.1 KB

Domates yapraklarında oluşan delikleri önemsemedim. Bakındım bir zararlı göremedim, kendi hallerine bıraktım öyle. Sonuç:

Bunları tek tek öldürüyorum ama zaten 5-6 tane domates oluştu, üçünü yediler bile. Zirai ilaç kullanmadan ne yapılabilir bakacağım, sanırım uğur böceği en doğal çözüm. Nereden bulacağım bilmiyorum.

Kız arkadaşımın yubese dediği bizde olmayan bir bitki var. Çok güzel yetişip gidiyorlardı, ta ki beyaz sinekle tanışana kadar. Onların da yapraklar delik deşik. Forumda gördüğüm bir videodaki yöntemi uyguladım. Sarı bir poşete kızartmadan artan yağı sürüp koydum saksının kenarına.

Name:  20200803_124912.jpg
Views: 388
Size:  63.1 KB

Mantık basit. Sarı renk bu böceklerin ilgisini çekiyor, gelip konuyorlar, sonra yağa yapışıp tekrar uçamıyorlar. %80-90 azalttı ama bitirmedi sinekleri. Tek tesellim diğer saksılara geçmemiş olmaları. Makro çekim yapmadan göstermek zor ama fikir vermesi için:

Name:  20200805_173605.jpg
Views: 386
Size:  56.7 KB

Su salatalıkları da bu işlerden nasibini aldı ama daha kaynağını bulamadım onun derdinin. Bakalım hangi zararlıyla mücadele edeceğiz.

Name:  20200812_090001.jpg
Views: 385
Size:  65.9 KB

Marul olmadı bir türlü, tek bir tanesi büyümeye başladı ama sanırım direk güneş ışığı aldığı için yaprakları yanmaya başladı onun da.

Name:  20200802_161109.jpg
Views: 386
Size:  63.9 KB

Tahmin ediyorum bütün yeşilliklerde(marul, maydanoz, tere, roka, semizotu, nane, fesleğen, kekik) başarısız olmamın sebebi direk güneş alan üst katta olmaları. Alt katta olsa büyük ihtimal hepsi büyüyüp gidecekti.

Forumdan @Zeki Yağlı'nın konusu var tohumdan bitki yetiştirmeyle ilgili. En başta kullanılacak toprağın fırında ısıtılmasını, bu sayede içlerinde olabilecek zararlıların baştan etkisiz hale gelmesini öneriyor. Ben çok önemli bu adımı atladım. Tahminim şu anda boğuştuğum envai çeşit haşere kullandığım topraktan geliyor. İyi ders oldu.

Durumlar böyle. Bayağı heves kırıcı bir yaz oldu, eylülde tekrar ekimler yapıp şansımı deneyeceğim.

Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön