View Single Post
Eski 09-08-2020, 13:17   #6
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviliyesilli Mesajı Göster
Gecen sene aldığım bu kaktüsün uç kismi zaten inceydi. Gunes alamadigi icin boyle olmuş sonradan anladim tabi. Ama yine de formu düzelmiyor. Kışın aydınlık biryerdeydi ama tam güneşte degildi. Cok bilinçli değildim o zamanlar. Simdi surekli güneşte tutmaya calisiyorum ve yeni yavrular veriyor. 2tanesini ayirdim baska saksıya. Ama ana govde egilmeye basladi. Bir de hızlı bir uzaması var. Suladıkça uzuyor. Bu normal mi? Egrilik icin ne yapabilirim? Her ne kadar sekli bozuk olsa da mammilaria gracilis cinsi.
İnce büyüyen kısım sonradan kalınlaşmaz... Ama bu önemli bir sorun değil, çünkü artık daha fazla güneş alıyorsa yeni çıkan yavrular normal formlarında gelişecek ve zaten etrafını dolduracaktır... Eğilmeyi, toprağa saplayacağınız ince bir çubukla bitkiyi destekleyerek çözebilirsiniz.. Ben çöp şiş için yapılmış ince bambu çubukları kullanıyorum küçük bitkileri desteklemek için.. Ona iple bağlayabilirsiniz...
Ek bir bilgi: Artık kalınlaşmasa da, bitki yeterli güneşi aldıkça ve o kısım yaşlandıkça içinde gelişen lifler onu sağlamlaştıracaktır... Hatta zamanla basbayağı odun dokusunda bir katman gelişiyor içlerinde... Geçenlerde en az 10 yaşında iri bir kaktüsümü kesmem gerekti, ancak testereyle yapabildim bu işi...
Ayrıca, kışın Türkiye'nin çoğu yerinde güneş az olduğundan kaktüsler maalesef ışıksızlıktan kötü gelişiyor... Bu dönemde sulamayı iyice azaltıp büyümeyi durdurmak iyi bir yöntem... Böylece cılız, biçimsiz dallar/yapraklar gelişmesini büyük ölçüde önleyebiliyoruz...
Not: Antalya'da olduğunuzu gördüm mesajınıza tekrar bakınca... Güneş konusunda kışın göreceli olarak daha şanslısınız tabii... Belki kışın da uygun gelişim sağlanabilir orada... Çok hassas türler dışında birçok kaktüs kışı dışarıda geçirebiliyor zaten... Bahçede tutulabilir çoğu kaktüs türü... Bahçe yoksa, bulutlu bir havada bile, balkonda içeriye göre çok daha iyi ışık alıyorlar...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön