View Single Post
Eski 20-07-2020, 22:51   #137
derin35
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ASIR Mesajı Göster
Merhaba,

Öncelikle 11 yıl aradan sonra ağaçlar.net’in hala faal olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Geçmişinde “etobur bitkiler” ile haşır neşir biri olarak buradaki profesyonel insanlardan bayağı destek ve yardım almıştım. İyi ki varsınız, umarım on yıllar boyunca da var olursunuz.

İmkanlar doğrultusunda bitkiler alemine ara vermiş olsam da, sizlerle tekrar kesişiyor olmamın sebebi 6-7 ay önce babamın dernekten getirdiği bu bitkimiz sayesinde oldu diyebilirim. Açıkçası ben de hem geçmişi yâd ederek hem de forum ile tekrar karşılaşarak çok mutlu oldum.

Bu bitkimizin adını/türünü öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Ayrıca 1. ve 2. Görselde göreceğiniz üzere(Forumda yaptığım ufak bir araştırma sonucunda “Pamuklu Bit -Unlu Bit” olduğunu düşünüyorum) hastalığımız var. Yaklaşık 4 ay önce aynı problem ile ilk defa karşılaşınca nem/rutubet olmasa da balkona, güneşe koyarak çözüm arayışına girdim mantar ve beyaz böceklenmenin önüne geçmek için. Birkaç dakika sonra geldiğimde ise rüzgar bitkinin gövdesini tamamen kırmıştı. Müthiş üzüntü duymuştum, annem bitkinin üst kısmını koparıp tekrar suya koydu ve bir hafta içerisinde yeniden kök saldı. Toprağını değiştirerek yeniden beslemeye başladım. 3 hafta önce tekrar aynı hastalığa yakalanınca hiçbir şekilde rüzgar olmayan yerde güneşe tekrar bıraktım. Birkaç dakika sonra geldiğimde bana inat sanki fırtına çıkmıştı. Bu sefer tamamen yere eğilmiş, yaprakları solmuştu. Anlam veremediğim bir şekilde o eğime rağmen kırılma yaşamamıştı ve hala yaprak açmaya devam ediyor. Özetle, bu arsızımızın, bu hayata tutunmak için mücadele veren bitkimizin adını öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkür eder, herkese sağlık ve esenlik dilerim.

Eklenti 711621
Bitkinizin adı Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli))

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön