View Single Post
Eski 07-07-2020, 11:33   #304
esflora
Ağaç Dostu
 
esflora's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-03-2016
Şehir: SAKARYA
Mesajlar: 148
Eğer satmaya karar verirsek ön siparişli olarak maliyete %15 ekleyerek, normal satışta da %50 ekleyerek yapıyoruz. Ve bu tür özel durumlarda genelde her müşteriye 1 adet şeklinde satıyoruz. Çünkü Türkiye'nin öbür ucundan gelip maliyetin 2 katını ödeyip hepsini kapatmak isteyenler oluyor.

Yeni çeşitlerin bitmesi hayatın ruhuna aykırı. Yaklaşık 100 yıl önce maviyemiş ıslahı yapmaya karar verenler bugün gelinen seviyeyi, Bölge 10'da yetişen çeşitleri, soğuklama ihtiyacı sıfır olan çeşitleri veya Chandler'ın iki katı irilikte erik büyüklüğünde meyveleri görseler rüya gördüklerini düşünürlerdi.

Bal yemişi ıslah çalışmaları son 10 yılda arttı ve yoğun şekilde devam ediyor. 20 yıl sonra Antalya'da sorunsuz yetişip yılda 3 kez ürün alınacak ve meyveleri 10-15 gram ağırlıkta olan çeşitler ortaya çıkabilir.

Şu an Hachiya ile benzer irilik ve özelliklere sahip Gora Goverla 6 derece daha soğuğa dayanıklıyken 20 yıl sonra 600-700 gram meyveleri olan ve -35 derece soğuğa dayanıklı bir çeşit ortaya çıkabilir. Şu an Giant Fuyu ile benzerlik gösteren Gora Roman Kosh yine 6 derece daha soğuğa dayanıklıyken, 20 yıl sonra full Amerikan hurması aromasına sahip ve dalından koparılıp yenilebilen bir çeşit ortaya çıkabilir.

Türkiye'de tarım ile ilişkili kurum, kuruluş ve kişiler oturup yatmayı tercih ederken dünyanın bir başka yerinde kendine bu hedefleri koyanlar olabilir. Bu tarih boyunca böyle olmuştur. Birileri bir problemi çözmeye karar vermiş veya bir hedef belirlemiştir. Bazen kendisi, bazen çocuğu bazen de öğrencisi bu hedefe ulaşmış ve kendine yeni hedefler belirlemiştir. Bu döngü hiç bitmez.

esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön