View Single Post
Eski 01-07-2020, 14:26   #135
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uygarb Mesajı Göster
Herkese merhaba siz orkide yetiştiricilerine küçük bir sorum olacaktı;
Ben gittigidiyor sitesinden maymun orkide tohumu sipariş vermiştim, kargo elime geçtikten sonra tohumları orkide toprağına ektim ardından etrafını kilit poşetle kapattım, her gün fısfısladım, 3 gün sonra da filizler çıkmaya başladı. Aklımdaki tek soru şu; orkide tohumlarının bu kadar kısa sürede filiz vermesi normal mi yoksa aldığım tohumlar sahte mi ?
Siz de dolandırılanlar kervanına katılmışsınız. 2016 yılında, (bir önceki sayfada) bu konuda yazmıştım. Kopyalayıp yapıştırdım:

Orkide (salepgiller familyası) familyasına dahil olan bitkilerin tohumları gerçek manada toz tohum diye nitelendirebileceğimiz tohumlardır. Tohum ağırlıkları 0,31µg - 24µg aralığındadır. Mikro gram (µg), miligramın 1/1000'i dir. Arditti ve Ghani'nin 2000 yılında kaleme aldığı gözden geçirme yazısında, deniz yüzeyinden 1800 metre yukarıda alınan hava örneklerinde orkide tohumlarına rastlandığı bildirilmektedir. Bulgu 1981 yılında Dafni A. isimli bir araştıcıya aittir. İlgili yazının 407. sayfasında yer almaktadır: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf

Tohumlar bu kadar küçük olunca 5-10 adet tohum satışı yapan kişiler "Ben sizin orkide merakınızı dolandıran biriyim" diye avazı çıktığı kadar bağırıyor demektir. 5-10 adet gerçek orkide tohumunun neye benzediğini görebilmeniz için 20-40 kat büyüten bir mikroskopla incelemeniz gerekir. Yerli ve yabancı satış platformlarında 5-10 adet, 50 adet gibi tohum sayısı vererek satış yapan insanlar doğru söylemiyor, sizin orkide merakınızı kötüye kullanıyorlar.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön