View Single Post
Eski 28-06-2020, 15:19   #17
-conazole35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2020
Merhabalar sayın cakin, belirtmek isterim ki konunun uzmanı değilim, yalnızca hobiciyim. Fotoğraflarda göründüğü üzere kenardan başlayan bir yaprak sararması var. Bu durum aklıma potasyum noksanlığını getiriyor ki bizzat yaşadım bu durumu.
Emin olmak için;
*Etkilenen yapraklar genelde bitkinin yaşlı yaprakları ise, genç yapraklar sağlıklı ise
*Şu an hıyarlar meyve bağlamış olmalı, meyveler amorf bir hal alıyor ise(çiçek burnu kalın, gerisi ince gibi)
*Domatesleriniz meyvede ise, homojen olmayan kızarmalar görüyorsanız,
bu hususta şüphelerinizi artırabilirsiniz.
Potasyum eksikliği bizim topraklarda çok görülmüyor diye biliyorum ancak görsellerde çok karakteristik bir durum söz konusu. Potasyum eksikliği konusunu çevrimiçi ortamda ve yabancı kaynaklarda "görsel araması" ile incelemenizi öneririm.
Ben bu sorunu "iki beyaz tozu ayırt edemeyerek" map yerine bolca magnezyum sülfat verilmiş bitkilerde yaşadım. Demek istediğim, topraktan alımda potasyum ile antagonistik çalışan bazı elementler de toprakta fazla bulunuyor, bu da noksanlığa yol açıyor olabilir.
Potasyum sülfat uygulaması ile çözmüştüm ben ama kendimi tavsiye/reçete verecek konumda görmüyorum. Yalnızca fikirdir. Saygılarımla

-conazole35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön