View Single Post
Eski 23-06-2020, 14:31   #1
muryil
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2019
Organik Gübre vs.Kimyasal Gübre

Merhaba;

Aşağıdaki konular hakkında ne kadar araştırsam da bir sonuca ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla

1-) Rize'de çay tarımı için, %3 organik madde sahip topraklarda önerilen kullanım miktarına göre 18 kg/da Saf N verilmesini önerilmektedir. Bunun için de 25.5.10 gübre kullanılmaktadır (70 kg/da). Sıvı organik gübre üreten bir firmanın ürünü %3,5 Toplam Azot değerine sahip olduğu ve bunun organik kaynaklardan elde edildiğini ilettiler. Kendilerine 18 kg/da saf n' isteyen çay için bu oran yeterli olacak mı diye sordum. Organik Azot'un, kimyasal azota göre 4 kat daha fazla etkisi olduğunu, yani %3,5'luk azotun %14 azot etkisi yapacağını iletti.

Bu hesaplama doğru mudur?

2-) Ürünlerinin konsantre halde olduğunu ve belirli bir miktarda su ile önerilen miktarın karıştırılması sonucu oluşan sıvıyı çaylıklara verilmesi gerektiğini ilettiler. 100 litre suya 1 litre sıvı gübre koyduğumda toprağa verdiğim azot %3,5 olacaksa eğer aynı 100 litre suya 2 veya 3 litre sıvı gübre eklediğimde toprağa vereceğim azot oranı buna göre artmakta mıdır? (%3,5 x 2 LT=%7 veya %3,5x3 LT=%10,5 gibi mi?)

Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

muryil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön