View Single Post
Eski 15-06-2020, 22:45   #79
l.ozgurel
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Güneş enerjisi için tavsiye istiyorum

Merhaba,

Çanakkale'de birkaç yıl boyunca şebeke elektriği alamayacağım bir bahçem var. Bu süre içinde oradaki ihtiyacımı görecek bir güneş enerji sistemi kurmak istiyorum. Amacım, şebeke elektriğine kavuştuğumda bu sistemi başka bir yere taşıyabilmek ve panel+akü takiyesiyle daha güçlü hale getirebilmek.

Bahsettiğim yer 600 metrekare. Ağırlıklı olarak yazın haftasonları gittiğim, haftada en fazla 2 gün yaşanacak 50 metrekarelik bir bağ evi var. Keson kuyum ve en fazla 100 metrekare sulanacak alanım var. Çatı müsait, güneşlenme durumu çok iyi. Gölge oluşturacak bir engel de yok.

İhtiyaçlarım tam olarak şunlar:
- Kuyudan 6 metre derinlikteki bu suyu çıkarmak istiyorum. 1 beygirlik bir su motorunu günde 1 saat çalıştırmak yeterli olur diye düşünüyorum. (haftada 2 gün)
- A+ enerji seviyesinde bar tipi buzdolabı çalışmalı (haftada 2 gün çalışması bile yeterli.)
- İç aydınlatma için 5 adet 10 Watt LED ampul günde 6 saat çalışır. (haftasonu)
- Dış aydınlatma için 4 adet 20 watt LED ampul her gece 8 saat görüş mesafesi yaratmak (ve güvenlik) amacıyla çalışır.
- Ayda bir 1000 Watt'lık bir elektrik süpürgesi yarım saat çalışır. (aküye yüklenmemek için güneşin yoğun olduğu saatte kullanılabilir)
- Haftada toplam yarım saatle sınırlı olmak üzere elektrikli kettle çalışır. (şart değil)
- Dizüstü bilgisayar ve telefon şarjı da yine o 2 gün kullanılacak şeyler.

Amacım bu kullanımı tam karşılayacak kaliteli bir inverter, iyi bir akü ve panel almak. 2 sene sonra da bu sistemi başka bir yerde panel+akü takiyesiyle çok daha kapasiteli bir sistem haline getirmek. Yani yatırım çöp olmasın istiyorum.

İstanbul'da marka ve hatta bu işi iyi yapan bir firma önerebilecek olan var mı acaba?

l.ozgurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön