View Single Post
Eski 28-05-2020, 05:41   #11
Robinson Crusoe
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Havuç demişken

Sokağa çıkma yasağını fırsat gibi değerlendirdim, bayağı bir iş yaptım bu birkaç günde.

Daha önce resmini paylaştığım rezil durumdaki havuç ve marul dolu saksıdakileri inceldiği yerden kopsun deyip taşıdım. Marullar zaten ölü gibiydi, elimde başka tohum da olmadığı için 2-3 farklı çeşit aldım Bauhaus'tan. Henüz ekmedim, ölmedik candan umut kesilmez deyip eskileri sulamaya devam ediyorum. Ama sonuç alamazsam tekrar bir deneme yapacağım.

Name:  20200525_151649.jpg
Views: 630
Size:  62.3 KB

Havuçlardan umudum yoktu ama taşıdığım marullara göre çok daha canlılar.

Name:  20200525_183254.jpg
Views: 625
Size:  62.2 KB

Bir bu kadar da viyollere aktardığım oldu -evet şimdilik güçsüz gördüklerimi tekrar viyollere taşıdım- suluyorum onları da şimdilik ayaktalar. Bunların birkaç katı da umudu kesip attığım oldu. Yani düşünün 30-40 santimetrekare yere ne kadar tohum atıp heba etmişim.

Okuduğum bazı şeyleri çok yanlış yorumlamışım. Birden fazla tohum ekin şansınız artsın gibi şeyler okumuştum, o nedenle böyle ektim. Ama hepsi çıkıyor. Dev bir tarla ya da en azından büyükçe bir bahçe yoksa birkaç tohum yeterli gibi. Yine Youtube'da izlediğim videolarda tohumları serpiveriyorlardı, ben de düzenli ekim yerine öyle yaptım. Cahil-cühela kim varsa video çekiyor, anlamış oldum. Keşke ağaçlar.net ile daha önce tanışsaydım. Şimdi daha düzenli ekim yapmaya çalışıyorum. Dipdibe ektiğim çok sayıda bitkinin birbirlerini boğduklarını fark ettim.

Şöyle bir yöntem buldum, daha organize olacağını umut ediyorum.

Name:  20200526_165226.jpg
Views: 613
Size:  60.2 KB

Piknik için satılan araç buzdolaplarında ayırıcı olarak gelmişti bu beyaz parça. Bölmeleri mükemmel şekilde eşit olmasa da bir miktar ayırmış oldum böylece toprağı.

Elimdeki aldığım farklı havuç tohumlardan birinin son kullanma tarihinin 2021, diğerinin 2022 olduğunu fark ettim. Önce bitecek olanı açıp yeniden ekim yaptım viyollere az miktarda.

Name:  20200527_113118.jpg
Views: 615
Size:  68.1 KB

Diğer açmadığım paket de bu:

Name:  20200527_113124.jpg
Views: 606
Size:  64.1 KB

Kışın ektiklerim genelde üzerinde Rusça yazılı olan tohumlardı ve güzel sonuçlar almıştım. Bu sefer biraz daha Çince yazılı olanlar ağırlıklı ektim. Başarı yüzdesine göre bir dahaki Bişkek seyahatimde -olursa tabi- yeni alımları yapacağım.

Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön