View Single Post
Eski 24-05-2020, 09:05   #32
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Bamya konusundaki tecrübem bir yıllık: geçen sene İzmir İl Tarımın bir etkinliğinden elime geçen bamya tohumlarını, tüm tohumlar gibi viyole ekmiştim. Sonra komşularım toprağı çapalayıp suda beklettiğim bamya tohumlarını toprağa ekmemi söylediler. Hiç sulanmıyormuş diye de sevinmiştim ama sulamadıklarım bir türlü büyümedi. Viyolde yetiştirip suladıklarım ise 1 metre boya erişmişti. Sayın Uzunkum'dan gelen tohumların da bendekilerle aynı olduğunu düşünüyorum ama yine de denemek istedim. Burada bamyanın nisanın son haftasında ekildiğini de öğrendim. 1 gece suda beklettiğim az sayıda Bornova bamya tohumu (+kendi tohumlarımı) çapalanmış toprağa ektim, suladım, beklemeye başladım. Hiç bir şey olmadı. Sonra bizim köyden bir hanım, toprağın kaymak tabakasını kırmadığım için çıkamadıklarını söyledi. Arada bir de 40C sıcaklığa varan bir hafta yaşadık, dışarı bile çıkamadık. Ben yine cahillik dönemime geri dönüp, 10 adet Bornova bamya tohumlarını viyole ektim, 8 tanesi hemen çimlendi, bir tanesi sonradan öldü. Bugün 23 mayısta, 7 adet Bornova bamyasını toprağa aktardım ve suladım. Sulamaya devam edeceğim.

Eklenti 709102
Paylaşım etkinliğinde Sn Sinanpls den bamya tohumu aldım. Bir gün suya ısladım. Nemli kağıt havlu+poşet içinde beklettim. Sık kontrol ettim. Uç verenleri viyollere aktardım. 3-4 gerçek yaprak çıktığı zaman toprağa diktim. Sorunsuz büyüyorlar. Domates gibi suluyorum.
Tarla yetiştiriciliği için uygulama farklı olabilir. Bizim gibi acemiler için sonraki öğrenmeler, onlar.
Topraktaki büyüme hızı bana yavaş geldi ama görünüm iyi. Patlıcan da sonradan hızlanıyor. İzliyorum.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön