View Single Post
Eski 23-05-2020, 21:06   #734
musk
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
İyi sorup sorusturmamışsınız. Bir gül bu mevsimde ne olursa olsun toprağından ayrılmaz. Bunun için arallık şubat aylarını beklemeniz gerekirdi. Solucan bitkinizi öldürmezdi ama yaptığınız işlem büyük ihtimalle öldürecek. Ayrıca iç mekanda gül olmaz. Veranda açık balkon varsa oraya alın. Üzerine güneş gelmesin ama aydınlık bir yer olsun. Koyduğunuz toprak da güle uygun gözükmüyor. Ayrıca saksısının da dibinde delik yoksa o da olmaz. Sulamayı çok azaltın. kökleri zarar gördüğü için zaten suyu alamıyacak. Umarım kurtarırsınız. Bir dahakine yukarıda yazılanları dikkate alın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cerence Mesajı Göster
Merhabalar,

Size danışmak istediğim bir konu var bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
İki gün önce bana bir gül fidanı (ağaca dönmüş odunsu gövdesi) geldi, toprağı oldukça solucanlıydı ve yapraklarında bazı hastalıklar vardı. Sorup soruşturarak o solucanları köklerinden temizlemem gerektiğini ve yeni saksıya almam gerektiğini öğrendim. Yaptım da, ancak çok acemiyim bu konuda. Islak topraktayken ve köklerine zarar vererek yaptım aceleyle �� oldukça kısaldı koptu kökleri. Fakat solucanları temizledim, köklerinin arasında bile vardı gerçekten, ayıkladım.

Yeni saksıda yeni toprağında şimdi. Fakat gül ve goncalar bıraktı kendini söndü. Bitkimi kayıpmı ediyorum, onu kurtarma şansım var mı?
Fotoğraflarını da paylaşmak isterim son hallerinin ��

i

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön