View Single Post
Eski 20-05-2020, 00:16   #1640
domata
Ağaçsever
 
domata's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-05-2019
Şehir: *
Mesajlar: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purezento Mesajı Göster
Merhaba,

Forumda yeniyim. İlk defa balkonda sebze yetiştirmeyi deniyorum. Geçen sene yediğim sebzelerden ve internetten aldığım tohumları çimlendirdim. Balkonum onuncu kat ve önü açık güneye bakıyor. Fotoğrafları ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Fasülyelerin ve salatalığın yapraklarının kenarları sararıp dökülüyor. Biraz karınca dadandı ama öncesinde de vardı. Acaba fazla rüzgardan veya fazla güneşten olabilir mi?

Domatesleri de evde büyütürken gövde ve yapraklar yeşilken balkona çıkarınca heryeri morarıyor. Sonradan toparlıyor. Acaba yavaş yavaş mı alıştırmak gerekiyor?

Bir de domateslerim sanırım oturak cins koltuk alınır mı? Bazısı alıyor bazısı almıyor sanırım, hangisi doğru?

Teşekkürler
Çok bilgim olduğundan değil ancak, asıl cevap gelene kadar size ön bilgi olması açısından yazma gereği duydum.

Benim domates fidelerimde yaşadığım morarma nedeniyle yaptığım araştırmada, yurtdışı kaynaklı bir sitede "hava sıcaklığının gece 15 derece altına düşmesi nedeniyle" olduğunu öğrendim. Bu durum daha sonra düzeldi.

Koltuk alma konusu ile ilgili olarak, forumdan öğrendiğim kadarıyla oturak cinslerde koltuk alma yapılmıyor.

Salatalık yapraklarındaki hasarların nedenini tam olarak bilemiyorum, sularken yapraklarına su geldiyse güneş nedeniyle yanmış olabilirler. Belki de bir hastalık vardır. Şu konudaki her sayfayı okumanızı öneririm. Ben tek tek okumuştum tüm mesajları. Uzun sürüyor ama faydalı bilgiler var. Özellikle Selahattin Bey sayfalar boyunca her noktaya değiniyor.

Not: Fidelerinizi güneş ve rüzgara yavaş yavaş alıştırmanız gerekiyor.


Düzenleyen domata : 20-05-2020 saat 00:18 Neden: düzeltme
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön