View Single Post
Eski 19-05-2020, 18:26   #10
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Durumlar bu şekilde her ikisinden de tohum paylaşımı yapabilirim sanırım,solanum chysotrichum'da çiçeklerin bir çoğu tutmuyor resimdeki gibi 1 tane tutuyor ama daha zaman var,solanum mauritianum maşallah bütün salkımlar meyveyle dolu olduğu gibi öyle bir çoğalıyor ki başıboş bırakılırsa bir bölgede hakim tür olabilir kuraklık direnci var ve çok hızlı büyüyor, zaten orjini olan Avustralya'da bu bitkiyi yetiştirmek yasak .Her üç dal arasında bir salkım veriyor ve her salkım 60-80 arası meyve veriyor ve her meyvenin içi tohum dolu.Kuşlar vasıtasıyla çoğalıyorlar.Bir tane fide ektiniz diyelim 80-100 cm yukarıdan bitki 3 dala bölünüyor ve bu dal arasında bir tane salkım veriyor ve bu 3 tane dalda 3'e bölünerek gidiyor.1-3-9-27... şeklinde gidiyor.Başıboş bırakılacak bir bitki değil karadeniz bölgesinde fındıklıklarda Sicyos angulatus isminde yayılıcı salatalık türü yabani bir bitki büyük sıkıntı oluşturmakta.
Mauritianum daha yüzeysel ve kılcal ve ince kök atmakta,bütün toprağı ince kılcal kök ağıyla sarıyor kazık kök yapmıyor.
Chysotrichum ise daha az kılcal kök yapıyor çok kalın parmak kalınlığında köklere sahip gövdeside çok çabuk kalınlıyor.Ve her ikiside inanılmaz hızlı büyüyolar fotoğraflardaki bitkiler bir yaşında değil özellikle Chysotrichum.Chysotrichum'un bir yıl olmadan bu hale gelmesine şaşırıyorum doğrusu gövdesi 8-10 cm çapa ve 2,5 m boya ulaşabildi.Bir şey daha var mauritanium'u denemedim ama chysotrichum suya inanılmaz dayanıklı,kökler su içindeyken bitki kökleri fusarium türü bir hastalığa haftalarca dayanıyor,normal bir patlıcan bitkisi bir kaç gün içinde ölüyor.
Bu bitkiyede dur diyebilen bir hastalık var ''ralstonia solanacearum'' bakteri bitkiye fide iken giriş yapıyor bitki tamamen ölmüyor ama bitki yaprakları sürekli sararıyor hastalık ve zararlılara çok açık oluyor özellikle kırmızı örümcek ve külleme.Tabi ben bu bitki üzerinde gözlemlemedim bu hastalığı daha çok ticari anaçlarda var bu vahşi solanum torvum özellikle dayanamıyor hibritlerden hawk anacı dayanamıyor.Çiftçilerinde hatası var güz döneminde siyah plastikle malç yapıyorlar bu toprak sıcaklığını zaten yüksek olan bir seviyeden daha yüksek seviyelere çıkarıyor küçük bir fidenin bu durumla ilk başta başa çıkması imkansız hastalık giriş yapıyor ve sezon boyu bu hastalık bitkiyi öldürmesede verimi çok düşürüyor.Açıkcası 10 cm çapa sahip bir bitkinin bu hastalığa yakalanacağını düşünmüyorum.

devrann Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön