View Single Post
Eski 15-05-2020, 09:41   #312
eozen81
Yeni Üye

eozen81's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Ben Adana'da tohumdan yetiştirip büyüttüm. 3 kat seviyelerine ulaştı. Baharda uzun süre çiçekli kalıyor. Çiçeğine arılar geliyor. Site bahçesinde baharda çiçekleri, kışın yapraklarını dökünce çok kirletiyor bahanesiyle kestiler. Tohumdan büyütürseniz 30 cm fideyi bahçeye dikin. Bol sulama ve güneşli yer istiyor. 1.yıl 1 m büyüyor. Kışın dibinden kesin. Yeniden dipten sürgün veriyor. En güçlü kalın sürgünü bırakın diğerlerini koparın. Her yıl 1 m kadar büyüyor. 3-4 m oluncaya kadar çıkan dal sürgünleri koparıp yaprakları bırakın. 3-4 m den sonra dalları kesmeyin. Dal vermeye gövde kalınlaştırmaya bırakın. Fidanda bir sorun oldu kısa kaldı büyümezse dipten kesip sürgün verdirin. Şöyle bir deneme yapabilirsiniz.Tarla üretimine elverişsiz yeriniz varsa seri üretimle ticari kütük satarsınız. Örnek veriyorum kısa aralıklarla 1.yıl 100 fidan diktiniz. Yan tarafına her yıl 100 fidan dikin. 8 yılda 800 ağaç olur. 8. yılda ilk 100 ağacın kütüğünü satarsınız. Bu seri üretimle her yıl 100 ağaç satarsınız.
Erdem Bey, bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz, tohumu nasıl temin etmiştiniz acaba?

Düzenleyen eozen81 : 15-05-2020 saat 09:41 Neden: İmlâ Hatası
eozen81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön