View Single Post
Eski 06-05-2020, 21:03   #1
rumble
Ağaçsever

rumble's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2019
Tadilat gerektiren köy evi

Adım Kaan,İzmir 47 yaş,başlığı açmamın nedeni köy evi almayı düşünenlere kendi yaşadığım deneyimlere göre elimden geldiğince yardımcı olabilmek
Eşimle her haftasonu yer belirleyip ,bireysel anlamda İzmir köylerine ve civarlarına gitmekteyiz,yürüyüş amaçlı ,2019 eylül ayında
gittiğimiz bir yayla köyünde yarısı yıkılmış bir köy evinin satılık olduğunu gördük ve araştırıp almaya karar verdik
evin ilk halinde üst katta yıkık bir cumba,ot bürümüş bir bahçe,1992 den beri boş bir ev,çatısı delik,2 katlı müstakil bir ev,girilemeyecek kadar ot incir bürümüş bir bahçe vardı,ilk etapta evi almadan önce tapudan durumunu sorguladık,iki katlı kargir ev ve arsası şeklinde geçen tanım vardı,köyiçi mevki geçiyordu
tapu sorgulaması sonrası belediyeye gittik belediye kayıtlarında "yıkılmış köy evi" olduğunu öğrendik,elektrik su çekme anlamında bu kaydın sıkıntı olduğunu öğrendik, bu durumda bu evi satın alırsak nelerle karşılaşacağız bilmediğimiz için direkt yetkililere soru cevap yoluna gittik aldığımız cevap 2 şekilde idi,yıkarsanız hakkınız tek kata iner ,veya
tadilat özüne dokunmadan ek ilave yapmadan.biz 2.yolu tercih ettik ve bir dilekçe ile işe başladık halen devam etmekte ama umarım ki yardımı olur gördüğüm noktalar şunlar:

1)Asla internetten ev bakmayın mümkünse gidip görerek,kahvesinde oturup insanı ile muhabbet kurarak çevreye bakarak ev edinin bunun nedeni nette satılan evlerin çoğu aracılı evler,ancak direkt orada yaşayan insanlarla muhatap olduğunuzda internetteki fiyatlarla arada oynamalar mevcut,kaldı ki aldığınız ev kadar yer ve insan niteliğide önemli saygı ve sevgi kusuru olmadıktan sonra ülkemizde hangi yöre olursa olsun köylü olumlu davranmakta,kendim için söylüyorum kent merkezinde uzun süre yaşayıp böyle bir deneyim içindeyim.

2)Tapu kaydı yanısıra mutlaka belediye kayıtlarınıda sorgulayın,tapu ile belediye benim örneğimde olduğu gibi tutmamakta yeri geldiğinde

3)Köyiçi ev geçmesi avantaj,bunu aşama aşama öğrendim özellike elektrik su bağlatma aşamasında

4)Tadilat için başvurduğunuzda bir ok dilekçesi alıyorsunuz,bu dilekçeyi vermeden önce belediye gelip evin dıştan fotolarını çekiyor,aldığınız dilekçe oluru ile tadilata başladığınızda malumunuz elektrik su lazım olacak,bu kurumlar numarataj istemekte ,numarataj için başvurduğunuzda evde daha önce oturan var ise onun kayıtları üzerinden işlem yürümekte,ve benim örneğimde olduğu gibi çok uzun süre bir yapı boş demekse,önceki kayıtlarda kağıt ortamında demektir,ve bu kayıtlara elektrik su idareleri,isim soyisim üzerinden ulaşmakta,T.C değil,bu açıdan aldığınız tadilat gerektiren evde daha önce elektrik su aboneliği var ise mutlaka isim soyisim net öğrenin,biz öğrendik,akabinde evin önceki aboneliğine ait belgelerle başvuruyorsunuz tekrar belediye geliyor 2.tespiti yapıp herşey uygunsa numaratajı çıkartıyor bizim örneğimizden gidersek eski köy evi niteliğinde ise numarataj ile birlikte eski yapı yazısı ile elektrik su başvuruyorsunuz ancak burda suya dikkat su idaresi içme suyu verilen şebeke su ile tadilat yapamazsın,tanker su getir devam et dedi,araç girmeyen bir yer olduğu için böyle bir durumda komşudan su alıp işe devam ettik.

5)Tadilat gerektiren bizim aldığımız evde 14 usta getirip gösterdik,her usta farklı bir yorumda bulundu,yıkarım prefabrik koyarımdan,25-30 bine malolan yıkılmış eve,150 tadilat tutara kadar..zaten 175-180 olsa gider masrafsız ,tadilatlı alırız ister tanıdık ister tanımadık işe başlamadan çok kişi ile görüşüp çok fiyat ve alternatif alın,birde nasıl bir çelişkidir ise bulduğumuz ustaların mesafesi yakınlaştıkça fiyat arttı bunu hala anlamadım o yüzden o uzak bu yakın gözardı edin vakit nezdinde çok usta ile görüşüp netleşin.

6)Belediye için ödenen para şu ana kadar 500 tl civarı,keşif,numarataj,tadilat izni vb gibi çeşitli kalemler

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bende sürecin içinde olduğum için -halen devam ediyor tadilat martta başladık - daha da bir şey çıkarsa paylaşacağım

Evin ilk hali fotolarda(Eylül 2019)

https://imgyukle.com/i/rpOwT6
https://imgyukle.com/i/rpO9dx

Eklenen Resimler

Düzenleyen rumble : 06-05-2020 saat 21:10 Neden: Resim ekleme
rumble Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön