View Single Post
Eski 06-05-2020, 13:58   #153
nk_tarim
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Mikro Besin Elementleri Stok Çözelti

Merhaba.

Bugün mikro elementler için stok çözelti hazırlarken paylaşmak istedim.

Elimde bulunan kimyasallar ve içerdikleri mikro besin elementleri yüzdesi çizelgelerde yazılı.

Mikro elementler çok az miktarlarda kullanıldığı için tartılması zor oluyor ve bu yüzden yüksek faktörlü yani yüksek derişimli hazırlanıp besin çözeltisi hazırlanırken bu stoktan ölçülebilir hacimlerde kullanılır. Bu durum makro besinler içinde geçerli tabi ama makro besinleri direk kurabilirken mikroları direk kuramayız. Zira forumdaki kimsede 0,0001 g hassasiyetli terazi olduğunu sanmıyorum...

Fe, B, Mn, Zn elementleri Cu ve Mo'e göre nispeten daha fazla kullanılıyor.

İki farklı çizelge var. İlk çizelge derişimin 100 kat fazla olduğu yani bu çözeltiden 10 ml alıp besin çözeltisine eklediğinizde 100 katı yani 10*100=1000 ml - 1 lt besin çözeltisinde ihtiyaç duyulacak miktarda mikro elementi eklemiş oluyorsunuz. Aynı miktarı katı formda kimyasaldan ölçerek eklemek isteseniz 1 lt besin çözeltisi için örneğin Fe-DTPA'dan 0,027 g ya da Zn-EDTA'dan 0,0026 g ölçmeniz gerekir ki bu da pratik değil. Bu yüzden tercihe bağlı olarak 1 lt stok hazırlarsınız ve 10 lt besin hazırlamak istiyorsanı bu 100 katlık stoktak 100 ml çeker eklersiniz ve işiniz kolayca biter.

Peki ikinci çizelge neden? Cu ve Mo diğerlerine göre çok daha az kullanıldığı için 100 katlık 1 lt stok hazırlamak için Cu tuzundan 0,04 g e Mo tuzundan 0,009 g tartmak gerek. Bu da çok zor. Laboratuar standartlarında hassas terazi gerekir. Elimizdeki terazi 0,01 g hassasiyetli olduğundan bu iki madde için ayrıca 1000 kat derişimli 1 tl hazırlayacak miktarı ikinci çizelgede görüyoruz. Daha sonra bu çözeltiden 100 ml alıp 900 ml suya ekliyorum. elimde 1 lt 100 kat derişimli Cu ve Mo içeren stok olmuş oluyor. Bunun içine de 1. çizelgedeki diğer tuzları tartıp eklediğimde 1 lt lik 100 kat derişimli mikro besin elementleri hazır olmuş oluyor.

Bu çizelgedeki gr değerleri belirtilen kimyasal maddeler için geçerlidir. Elinizde farklı kimyasal maddeler var ise yeniden hesaplanmalıdır. Örneğin ben FeDTPA kullandım, siz de FeSO4 olabilir. Buna göre Fe içeriğini düzenleyip hesaplamak gerekir.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Name:  1.jpg
Views: 1311
Size:  35.3 KB

Name:  2.jpg
Views: 1277
Size:  30.5 KB

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön