View Single Post
Eski 05-05-2020, 22:15   #10
arkarianjj
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Çerilerimi yeni saksıya şaşırttım.

6,5 lt.lik saksılara çeşidine göre dizip ayırdığımız fideler de böyle oldu. sn Dutlubahçe merak etmişti. Sanırım asıl yerleri değil ve şaşırtma yapmış oldum. Onları da gübreledik besledik. Fakat bir ay kadar sonra tekrar başka yerlere almak gerekecek sanırım ve küçücük balkonda bunu nasıl başaracağız kara kara düşünüyorum. filizler fire verir diye çokça ektim bir tanesi hariç hepsi tutundular hayata maşallah. Biraz büyürlerse belki komşulara verebilirim birkaçını

Yaşadığım bir kaç durumu maddelerle belirtmek ve deneyimli arkadaşların görüşlerini almak isterim.

1) Saksıya koymadan önce camın önünde gayet rahat tam güneş ışığı alırken yeni yerlerine geçirdiğimde (6,5 ltlik saksıya) direk güneş ışığı aldıklarında süzülüp güçlerini kaybediyorlar adeta soluyorlar, saksıya dayanıyorlar. Gölgeye geçirdiğimde ise hemen toparlanıyorlar. Korktuğum için tam gölgede tutuyorum. Günde bir iki saat bile güneşe çıkaramıyorum. Acaba nedendir? (bu arada tohumları 8 Mart'ta ekmiştim yani neredeyse 8 haftalıklar diyebiliriz.)

2) Güneşe aldığımda ilk yaprakları yandı gibi oldu, bazılarının da sonraki yaprakları transparan bir hal aldı ve sarıya döndü, sanırım o da bir yanma çeşidi mi oluyor? [2.ve 3. fotoğraflarda gösterdiğim üzere]

4 fotoğrafta da gelişimlerini göstermek istedim. Yine de sağlıklılar diyebilirim sanırım.

Eklenen Resimler

arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön