View Single Post
Eski 04-05-2020, 21:06   #1214
the_Legionary
Yeni Üye

the_Legionary's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seckinn Mesajı Göster
Merhabalar, iki yıl önce limon çekirdeği ekmiştim. 35 cm boya yaklaşmıştı fakat bir-iki aydır hiçbir gelişim göstermiyordu köküne baktığımda çürüdüğünü gördüm ve kendisiyle üzülerek vedalaştım. Ben nerede hata yapıyorum. Nasıl başlamalıyım yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler
Limon, kademeli büyüme gösterir. Belirli periyotlarla yeni sürgünler verir, sonra durur, gövde kalınlaştırır. Ağacın genelinde bir kuruma yoksa 35cmlik bir fidan, kökteki hasarı onarabilirdi diye düşünüyorum. Köklerinin çürümemesi için, bitkinizin drenajını iyi yapmalısınız. Saksınızın altındaki deliklerin tıkanmadığından emin olun. İyi bir drenaj nasıl anlaşılır: Suladığınızda; su toprak üzerinde birikmez, hemen çekilir. Saksının altından su gelmeye başladığını gördüğünüzde durmalısınız. Toprak suya doymuş demektir. Bunun dışında, toprağı bir çubuk yardımıyla nazikçe karıştırarak havadar bir toprak elde edebilirsiniz. Yapraklarda sararma gibi sorunlar yaşıyorsanız, yapı marketlerde satılan bitki besinlerini, üzerinde belirtilen tarihlerde kullanabilirsiniz. Herkese, Ormanlar Diyarı Bolu'dan selamlar. Sağlıklı Günler!

the_Legionary Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön