View Single Post
Eski 29-04-2020, 08:56   #22
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Geçen sene karadenizden gelen mısır tohumlarıyla başarısız ötesi olduğum için mısırdan tamamen vazgeçmiştim ama belki sıcak iklime uygun bir mısır bulup yetiştirebilirim diye tekrar heveslendim. Ama artık mısırların sebze adalarımı işgal etmesine izin veremezdim. Sayın Şeftali Çiçeği'nin yolladığı Beyaz Güneyköy Mısırından 5 tanesini 24 saat suda beklettim. 11 Nisanda "Çukur tarımı" diye adlandırdığım yöntemle 50 cm. aralıkla hazırladığım çukurlara ektim. (Çukur Tarımı= Bahçemizin toprağı aşırı sert, killi, beton gibi ve ayrık otu olmayan 1 cm2 alan yok. Bahçeye artık traktör girmediği için gücüm yettiğince bir çukur kazıyorum, alien gibi toprağı sarmış ayrık köklerini+taşları ayıklayabildiğim kadarıyla temizliyorum, 40x40 cm gibi oluşturduğum çukuru bolca kompost+güzel toprak+yanmış keçi gübresi ile doldurup tohumları ekiyorum. Alien ayrık kökleri çukura doğru saldırıyor elbette ama tohum biraz zaman kazanıyor herhalde. Kuzey rüzgarlarından korunaklı torpilli bir alana 5 adet ektiğim Beyaz Güneyköy Mısırından 1 tanesi çimlendi, 5-6 cm. boylandı.

Eklenti 706912
Ayrık otu için; çim, çimlerde yaşanan sorunlar, ayrık otu isimli üç konu var forumda.
En çok dikkatimi çeken Sn Güler in ilaçtan başka çare yok ısrarıydı. Çiçek meraklısı ve organik yanlısı iken ilaç diyordu. Çözdüğünü belirtiyordu. (Arazi 10 dekar sanıyorum.) Faydası olabilir. 15 m² ile savaşıyorum derken çevrede olmadık yerlere sıçrıyorlar. Sanırım Sn Güler haklı.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön