View Single Post
Eski 18-04-2020, 12:06   #17
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Yıldız çiçeği yumrularını bahçede toprakla buluşturalı 2 hafta kadar oldu, yüzeye çıkmaları ne kadar sürer merak etmekteyim.
Bu arada nedense domatesler oldukça yavaş gidiyor. Biberlerin birçoğunu şaşırttım. Diğer çimlendirdiğim salatalık, kavun ve karpuzlar kendi yapraklarını çıkarmaya başladılar. Domateslere nazar değdi herhalde.
İlk denemede 13 tane patlıcan çimlemiştim toplam 4 tanesi çıkmıştı. İkinci denemeyi yaptım onun tohumunu teyzem vermişti onlardan ses yok. Ben galiba patlıcanda başarılı olamıyorum. ( Üçüncü deneme (yenilen pehlivan güreşe doymaz misali) paylaşımdan gelen tohumlardan tekrar yaptım bakalım.
Patlıcan en zor çimlenen tohum. Sonra biber geliyor. Domates nazlı. Yalnız değilsiniz.
Tohum almayı iyi bilen paylaşımcı olursa şansımız biraz artıyor. Geçen yıl paylaşımdan edindiğim aydın karası patlıcan tohumlarında çimlenme sıfır. Islak havlu yöntemi kullanmama karşın hiç çimlenmedi.
Diğerlerinde ıslak kağıt havlu+poşet işe yarıyor. Tohumu havluya koyduktan üç gün sonra, günlük gözlemeye başlıyorum. Uç verenlerin durumunu gözlüyorum. Uç boyu 2 mm yi geçtiği zaman bardağa aktarıyorum. Çimlenme verimi (bardağa aktardıklarımın) % 90 dan aşağı düşmüyor.
Domates hızla büyümeye başlıyor. Biber büyüsem mi büyümesem mi diye nazlandıktan sonra normale dönüyor. Yaklaşık 3-4 gerçek yaprak oluşuncaya kadar. Patlıcan sabır çektiriyor. Patlıcanın gerçek yaprakları oluşmaya başladığında ise biberi geçiveriyor.
Benim deneyimim böyle. Fide haline gelmeleri 8 haftadan az olmuyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön