View Single Post
Eski 12-04-2020, 22:08   #25
DiPoLe
Ağaçsever

DiPoLe's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2013
DiPoLe / Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar 2020 / Burhaniye Bahçe / Bursa Balkon

Dün gece (11.04.2020) latin çiçeklerini viyollerden naylon tüplere taşımaya çalıştım. Ektiğim 9 tohumdan 4'ü çimlenmişti. Fideleri bir tatlı kaşığı yardımıyla viyollerden çıkartmaya çalıştım. İlk 2 fidede çok başarılı olduğum söylenemez; köklerin hemen hemen yarısı viyollerde kaldı. Ama son iki fideyi zarar vermeden tüplere taşımayı başarabildim. Gövdelerin de 3-4 santimlik kısmını toprak altında bırakacak şekilde dikimi tamamladım.
Mısır, kabak ve salatalıklardan kökleri viyolden taşanlar vardı. Onları da kaşığın arkasıyla, mümkün olduğunca yerlerine zarar vermeden taşımaya çalıştım. Üstlerine de bir miktar daha toprak (torf) örttüm. Bir dahaki sezona kabak, mısır ve salatalık gibi türleri biraz daha derine ekmem gerektiğini zihnime not aldım. Ayrıca sanırım biraz daha büyük gözlü viyollerden tercih etmeliyim.
Bitkilere 'şaşırtma' işlemi uygulamamayı tasarlıyorum. Çünkü hepsini tüp saksıya taşımak uzun ve meşakkatli bir iş gibi geldi bana. 4 tane çiçeği bile taşımak oldukça zordu ve 1 saate yakın zamanımı aldı. Buna rağmen 2 bitkinin köküne baya bir zarar verdim sanırım. Bir de onları toprağa dikmesi var... Daha büyük çukur açma gereği mecburen hasıl olacak böyle bir durumda. Kötü tohum tabir edilenleri gerekirse sonra yerlerinden sökmek daha mantıklı geldi bana. Sonuçta damlama ile sulayacağım için, söktüğüm fidenin nipelini kapattığımda suyu da boş yere ziyan etmemiş olurum. Sökülen bitkinin yerinin boş kaşması da benim açımdan çok sorun değil, yer problemim yok.

Köklerini tekrar düzenlediğim viyolü, ters bir şekilde seraya geri koydum. Böylece bugüne kadar ışığa yani geriye doğru uzamaya çalışan bitkiler ışığı bu kez ters taraftan alırlarsa tekrar dikilebilirler diye düşünüyorum.
Biberlerin de hemen hemen hepsi çimlendi. Ama kabak, mısır ve saltalık dışındakiler pek fazla gelişim göstermedi gibi geliyor bana. Cılız kaldılar diye düşünüyorum. Bu normal bir gelişim süreci mi, yoksa birşeyleri eksik mi yapıyorum bilemedim. Toprak nemli ve bitkiler ışık alıyor...

Name:  IMG_0472.jpg
Views: 313
Size:  53.2 KB

Name:  IMG_0471.jpg
Views: 342
Size:  57.7 KB
Name:  IMG_0470.jpg
Views: 370
Size:  56.1 KB
Name:  IMG_0469.jpg
Views: 349
Size:  62.4 KB