View Single Post
Eski 09-04-2020, 11:04   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman43 Mesajı Göster
Birkaç sorum olacak;
1.Sanırım domatesleri artık viyollere alabilirim. (4 yaprak derken; ilk çıkan yapraklardan sonra tırtıklı 2 yaprak daha cıktı. Sanırım 4 oluyor boylece)
2.Boyları çok uzun gibi geldi bana. 10-15 cm kadar var. Viyole dikerken sapın ne kadarını toprağa gömmeliyim?
3.Viyollerdeki toprağı islattiktan sonra mı çimleri dikmeli yoksa çimleri diktikten sonra mı sulamali?
4.128 gözlü küçük viyollere domatesleri edebilirmiyim?
1- Gerçek yaprakların sayısı 3-4 olacak, nitekim köklerinden de anlayacağınız üzere olmamış daha. Tek fideyi (çim demeyelim karışıyor ) asıldığınızda bir çatırtı zorlama olması lazım çıkarken..

2- Uzun maalesef, ışığı arttıralım, bence daha büyük bir yere dikin (128 gözlü viyol küçük gelir, biraz büyüsün çabuk toprağa aktaracam derseniz belki ama bu durumda o da pek doğru olmaz) misal büyük gözlü viyole veya plastik bardağa (tabi gerçek yapraklar artınca yeni aktaracaklar için diyorum) gövdeyi de toprağa gömerek aktarın ve fide büyüdükçe toprağı da dibine yığarak daha fazla desteklemiş olursunuz.

3- Toprak hafif nemli olursa küçük bir eşya ile (kalemin arkasını kullanıyorum) toprağı açması kolay olur, kuru olursa açtığınız delik hemen kapanıp işi uzatır, sonra sulayacaksınız zaten.

4- Bakınız cevap 3. (DÜZELTME: 3 değil 2)

Düzenleyen TCM : 09-04-2020 saat 14:46 Neden: düzeltme
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön