View Single Post
Eski 06-03-2020, 17:54   #18
Muda
Ağaç Dostu
 
Muda's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2013
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 3,806
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin2000ns Mesajı Göster
Arkadaşlar birçok meyvede aşı işini iyi yaparım özellikle göz aşısını. Yaptığım aşıların tutma oranı %95 üzerinde iken son 3 yıldır deta bu oran % 1e düştü aşılar tutmuyor.Tabi bu aşılar dut ağacı üzerine idi ben mantar hastalığı **** buna benzer bir hastalık olabileceğini düşünüyorum bu konuda kim ne yazabilir
Sn. metin2000ns;

Sorunuzu aşılama bölümünde sormanız daha uygun olurdu.

Dut aşısı zor tutan bir aşı. Burada bir arkadaşımın babası daha önce tutturduğu dut aşılarını tutmadığı için her yıl farklı kişilere aşılatmasına rağmen hemen hemen nerede ise büyük çoğunluğu tutmadı.

Buradaki fidancıların büyük çoğunluğu da dut aşısını tutmadığı için yapmamakta. İki kardeş biri beyaz biri siyah olarak yapmış oldukları aşılardan çok azı tutunca dut aşılamayı bırakmışlar.

Ekşi karadut aşısı diğer dutlar içinde en zor tutan aşı. Siz muhtemelen ekşi karadut aşısından bahsediyorsunuz.

Dut ağacında da ağacı kestiğiniz zaman beyazımsı bir sıvı çıkmakta. Aynı cevizdeki gibi bu sıvı aşının tutmasını önlemekte. Bunu önlemek için aşı yapmadan önce her aşı yapan farklı şeyler yapmakta. Bunlardan biri aşı yapılacak yerin altından kesikler yaparak özsuyun buradan akmasını sağlamak. Diğeri de kalem aşısı yapılmadan önce ağacı aşı yapılacak yerden daha önceki tarihlerde kesmek. Aşı yapılacağı zaman yeniden keserek özsuyunun mümkün olduğu kadar azalmasını sağlamak.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön