View Single Post
Eski 01-03-2020, 12:15   #15
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Ayvalık'ta bir gezinti esnasında,tesadüfen geniş bir alanda Karabaş otu kümelerini görünce mevsimin son çiçeklerinden taze olarak topladım. Taze çiçeğinin iki üç tanesini bir bardak sıcak suya atıp çayını yaptım. Çok güzeldi. Üretmeye karar verdim. Eylül ayında gidip tohuma durmuş çiçeklerini topladım ve güneşte kuruttum. Mikser ile parçaladım. Bir poşet dolusu çiçek kurusundan bir yemek kaşığı tohum elde ettim. Zaten çok minikler. Bu kadarında bile binlerle ifade edilebilecek tohum vardı. Bu tohumları minik kilitli poşet içinde buzdolabında korumaya aldım. 5 Aralık 2019'da nemli perlit ile karıştırıp buzdolabı sebzeliğinde kapalı poşette soğuk katlamaya aldım. 10 gün geçmişti ki internette bir yazıda herhangi bir işlem gerekmeksizin ekilmesi tavsiye ediliyordu. Ben de buzdolabından çıkarıp uzun ve yassı saksıya tohumlar en çok 5 mm derinlikte olacak şekilde ektim. Bütün saksıyı ince poşet içine yerleştirdim ve kalorifer peteği yanına yere koydum. Dördüncü gün çıkışlar gördüm ve bugün itibariyle tohumların pek çoğu çimlendi ancak cılız ve soluk olmasınlar diye pencere önüne ve kalorifer peteğine yakın olarak yükselttim. Aslında bu işlemi ilkbaharda yapmak daha iyi olurdu. Çünkü Nisan başında ekilen tohumların fideleri, böyle Aralık veya Ocak ayında çimlendirilen tohum fidelerine kısa zamanda yetişiyorlar. Hem de daha az zahmetli oluyor
Tohumlar sarı mı yoksa siyahmıydı çimlendirdiklerinizin ?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön