View Single Post
Eski 24-02-2020, 18:33   #3383
Elymus repens
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2020
Merhabalar, bir süredir arıyorum ama tam olarak ne ile karşı karşıya olduğumu anlayamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Orkidemi yeni aldım, sıradan bir marketten, cinsini bilmiyorum ama normal orkide çiçeklerinin yarısı büyüklükte çiçekleri ve tek sapta 3 dal uzantıları var. Orkideyi aldığımda kökleri yok denecek kadar azdı, üzerinde 3 çiçek vardı ama dallarında tomurcuklar vardı ve tomurcuklar dökülmedi. İrileşmeye devam ediyorlar, sanırım açacaklar. Toprağı siyaha döndüğü için çiçek dökmesini beklemeden çam kabukları ile toprağını değiştirdim ve çürüyüp kurumuş köklerini biraz temizledim (fazla değil). Şimdi köklerini kesip yeniden köklendirmek istiyorum ama çiçeklerini dökmedi dediğim gibi. Ancak yaprakları susuzluk belirtisi gösteriyor. (Uçları dışa doğru kıvrıldı, bir tanesi ortadan kuruyup yarıldı ve neredeyse hepsi aldığımdan beri buruşuk.) Şimdi de sapın üçüncü boğumunun kenarından yeni bir sürgün veriyor. Sizce bu sağlıklı olduğu anlamına mı gelir? Sulama konusunda ne yapmalıyım? Kökleri çok sağlıksız belki de bu yüzden suyu çekemiyor ama daha fazla çürütmek istemediğim için fazla sulamıyorum. Üzgünüm uzun bir yazı oldu ama şimdiden teşekkürler.

Elymus repens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön