View Single Post
Eski 21-02-2020, 13:07   #104
Feijoa
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Kendi diktiğim tohumlar için ben de kalem arayışındayim....ama Abdurrahman bey den satın alacağım

Yoksa birkaç seneyi garantiye almak diye bir durum yok..
Fidanci da değilim ayrıca....
Kalem satmak ve tür adı söylemek istemiyor lar ....
Çünkü ilklerinden olup çilesini kendileri çektikleri için kaymağı ni başkalarının yemesini istemiyor lar...haklılarda....
Sen Amerikalara gidip kursunu gör,onlarca kalite tür getir,kendi anaç parselini kur,yıllarca meyvelerini görmek ve tescillemek için bekle,birileri hemen gelip tohum kalem alıp bedava köfte ye konsun.....
İşte bu yüzden birçok kişi guvenilmez fidancılardan yakınıyor...ne sattıkları belli değil.... ürünü kendi almamış, bulmuş kalemi, dikmiş tohumu asilamis satıyor.. piyasayi da bozuyor,Alanı da hayal kırıklığına ugratiyor.....

Bu yüzden işin çilesini çekmiş,elinde en yeni ve kaliteli türleri bulunduran Ülkemizdeki birkaç kişi, haklı olarak kalem vermek, türün adını söylemek noktasında muhafazakar davranıyor... onları anlıyorum..... Birkaç kişi var ülkede...kalem istemek yerine güvendiğiniz o birkaç kişi den birkaç fidan alın...bu daha sağlıklı olur diye düşünüyorum....en sonunda tabii pikan yaygınlaşacak, türler daha kolay bulunacak....ama şu an çok yeni taze bir mevzu.....KİMSE YILLARIN EMEĞİNİ BASİTÇE HEBA ETMEK istemez... AYRICA Bu durum şimdilik böyle...Bu ilkler kendi hedeflerine ulaştığı zaman zaten kalem,fidan tohum dert olmaktan çıkacak....bu hızla 2-3 senede çözülür mesele... Selamlar.....

Düzenleyen Feijoa : 21-02-2020 saat 13:37
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön