View Single Post
Eski 01-02-2020, 04:33   #71
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burak_01 Mesajı Göster
Merhabalar,

Devetabanı malum tehlikeli bitkiler arasında yer aldığı için evdeki kedimizin zarar görüp görmeyeceği konusunda tedirginim? Devetabanı bitkimizin yapraklarında terleme şeklinde damlalar oluşuyor. Yaprak üzerinde biriken bu damlaların kedi dostumuza zararı olur mu? Yaprağın terleme halleri normal midir?

Bilgilendrmeleriniz konusunda desteğinizi rica ederim.
Terlemenin nedeni topraktaki fazla suyu atmakmış ve anladığım kadarıyla saf su o damlacıklar...
Aslında monstera deliciosa'nın zehirliliği biraz yanlış anlaşılıyor... Yani ağzınıza değdiğinde hemen sizi yere düşüren bir zehirlenme değil, siyanür gibi bir şey değil... Bitki, kendini otobur hayvanlardan korumak için içinde kalsiyum oksalat kristalleri bulunduruyor... Yaprakları çiğnediğinizde, yapraklar basınçla ezildiğinde bu iğne şekilli oksalat kristalleri açığa çıkıp ağız dokunuza batarak dokuları şişiriyorlar... Bu sadece monstera türlerinde değil, potos sarmaşığı gibi aynı familyadaki bitkilerin genelinde var... Yani verdiği zarar bu... Büyük miktarda çiğnerseniz ve yutarsanız ağız ve boğaz dokunuzu şişirerek nefes yolunuzu tıkayabilir...
Hayvanlar genelde çok uyanıktır ve bunları doğuştan bilirler... 8 kedim var uzun yıllardır.. Normalde çiçeklerle aynı yerde tutmuyorum, evi ikiye böldüm... Ama zaman zaman çiçeklerin olduğu bölüme geçtikleri, kaçtıkları oluyor.. Ne monstera'yla, ne potos'la hiç ilgilenmiyorlar... Koklamaları uzaklaşmaları için yeterli oluyor... Ama mesela japon şemsiyelerini hiç affetmiyorlar... ki o da zararsız...
Yine de her kedi aynı olmuyor, bazıları biraz pervasız olabilir... Gözlemlemek lazım... Ama ufaktan ısırsa bile ağzının o kısmı şişip acıyacağı için devam etmesi ya da tekrarlaması çok zor... Daha da güvenmezseniz tamamen ayrı yerlerde tutmak son çare sanırım...
Kediler ve saksı bitkilerinde zehirlenme pek sorun olmasa da, asıl sorun kedilerin saksıları tuvalet olarak görmeleri ve içine küçük büyük tuvaletlerini yapmaya, toprağı kazıp odanın her tarafına yaymaya çok düşkün olmaları... Ortalığın batmasının ötesinde, kedi idrarı gerçekten bitkileri mahvediyor...Ben öncelikli olarak bu nedenden ötürü ayrı yerlerde tutuyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön