View Single Post
Eski 25-01-2020, 23:09   #28
feyziuslu
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tebrikler. Aşı yapmaya gerek olmadan yetisiyor sanirim? Meyve tadlari nasil acaba?
Aşı yapmaya gerek yok. Üvez, alıç,ahlat ve birçok yabani meyvede olduğu gibi geyik elması'nda da tohumdan yetişen ağaçlarda aşıya gerek olmuyor. Çeşit değiştirmek istenirse o başka. Ağzı kapalı naylon poşette suyu iyice süzülmüş eli ıslatmayan nemli perlit içinde buzdolabı sebzeliğinde 3 ay soğuk katlama yapmak gerekiyordu ama 2.5 ay olunca bazı tohumların uyandığını gördüm ve soğuk katlamadan çıkarıp normal oda sıcaklığında tuttum. Neredeyse katlamaya aldığım tohumların tamamı çimlendi. Meyvenin tadına gelince; ağaçtan toplanır toplanmaz yenmiyor. Tadı kekremsi ve boğucu. Olgunlaşması ve kahverengiye dönerken yenmesir gerekiyor. Ben çok beğendim ve bende adeta bağımlılık yaptı ama o satıcı bir daha gelmedi,ben de bu meyveyi hiçbir yerde tekrar bulamadım. Satıcı "Balıkesir Savaştepe'de bildiği bir geyik elması ağacı olduğunu ve ondan toplayıp getirdiğini"söylemişti. Bakalım kısmet olursa yetiştirip göreceğiz inşallah.

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön