View Single Post
Eski 14-01-2020, 21:33   #226
WindWild
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bizim bu bahsettiğiniz durumu tohum paylaşımıyla sebep olmamız çok zor olur hele ki binlerce dönüm ekilen hibritler varken.Bu şöyle oluyor atıyorum diyarbakır karpuzu,diyarbakır sürme karpuzu çok sulu iri ve tatlı bir karpuz ancak olgunlaşma süresi çok uzun,e üretici ne yapıyor olgunlaşma süresi 115 gün süren diyarbakır karpuzu yerine 75-80 günlük mesela seminis firmasının daha verimli hibrit çeşitine yöneliyor.Ve zamanla sürme piyasadan siliniyor ve öylede olmuş.Bizse bu sürme çeşitini tohum paylaşım etkinliğinde paylaşıyoruz ve yanında mesela moon and stars paylaşıyoruz diye sürme yok oluyor diye bir şey yok çünkü sürme zaten yok olmuş.Bunun dışında paylaşım etkinliğinde uygun izolasyon mesafelerine dikkat ederek elde ettiğimiz tohumları paylaşmamız gerekiyor...

Tohum paylaşımında yabancı ırklara ait tohumları paylaşarak yerli ırkları bitiriyoruz demiyorum. Yerli tohumlarımızı hiç paylaşmamak veya sadece yabancı çeşitleri paylaşmak mantıken aynı şeydir. Desteklemiyoruz demek istiyorum. Tohum paylaşımında yerli tohumları ön plana çıkaralım.. Ne kadar çok paylaşırsak o kadar çok hayat bulur neticede. Burda paylaşılan bilmem ne virginia çizgili domatesi vs. zaten hali hazırda pazarlanan ticari tohumlar bunları paylaşacağımıza nenem 20 yıldır yetiştiriyor tarzında tohumların ön plana çıkarılması çok daha iyi olur.

WindWild Çevrimdışı   Başa Dön