View Single Post
Eski 14-01-2020, 18:16   #225
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Domatesten bahsedelim mesela. O da patlıcan gibi patlıcangillerden ve patatesi de kapsayan cins şemsiyesi altında ayrı bir türdür. Tür olarak latincesi de Solanum lycopersicum'dur. Yabani olarak Solanum arcanum adından türler de vardır. Ben domatesi TÜR olarak komple kısıtlayalım demedim. Domates türünün binlerce varyantı yani çeşidi vardır. Misal halk dilinde çeri denilen kiraz domatesi bir varyanttır (Solanum lycopersicum cerasiforme). Ve bu varyantın amerika kıtasından çine kadar bir çok alt varyantı bulunur. Benim yabancı çeşitlerden kastım alt varyantlardır yani ırklar diyebiliriz buna. Irk demek; belli bir popülasyonda yaşayan, belli bir türdeki canlılar; yaşadıkları alandan ayrılmayıp, diğer "türdeşlerinden" izole olmuşsa bu toplulukta ırk kavramından bahsedilebilir. Yani amerikadaki çeri ile anadoludaki çeri köken olarak birebir aynı atadan gelirler ama bir kaç nesil boyunca aynı bölgede üremeye devam ettiklerinde bölgeye uyum sağlamak için farklı birtakım özellikler kazanırlar. Renk gibi koku gibi tat gibi kavramlarda değişimler gözlenir. Evet amerikadan gelen domates bizim anadoluda bu şekilde farklılaşıp bilmem nerenin köyü domatesi, ayaş domatesi vs olmuştur. Bu şekilde 200-250 yıllık bir farklılaşma sonucu oluşan kendi çeşitlerimizi koruyalım demek istedim kısacası.
Bizim bu bahsettiğiniz durumu tohum paylaşımıyla sebep olmamız çok zor olur hele ki binlerce dönüm ekilen hibritler varken.Bu şöyle oluyor atıyorum diyarbakır karpuzu,diyarbakır sürme karpuzu çok sulu iri ve tatlı bir karpuz ancak olgunlaşma süresi çok uzun,e üretici ne yapıyor olgunlaşma süresi 115 gün süren diyarbakır karpuzu yerine 75-80 günlük mesela seminis firmasının daha verimli hibrit çeşitine yöneliyor.Ve zamanla sürme piyasadan siliniyor ve öylede olmuş.Bizse bu sürme çeşitini tohum paylaşım etkinliğinde paylaşıyoruz ve yanında mesela moon and stars paylaşıyoruz diye sürme yok oluyor diye bir şey yok çünkü sürme zaten yok olmuş.Bunun dışında paylaşım etkinliğinde uygun izolasyon mesafelerine dikkat ederek elde ettiğimiz tohumları paylaşmamız gerekiyor...

devrann Çevrimdışı   Başa Dön