View Single Post
Eski 10-01-2020, 10:50   #16
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhaba,

Dracaena Fragrans bitkimin ana gövdeye bağlı iki tane dalı vardı. Bütün yaprakları çok sağlıklıydı, ne bir renk değişimi ne de başka bir şey. Dün sabah kalktığımda iki dalın da boyunlarını büktüğünü gördüm, ana gövdeyle olan bağlantı yerlerinden kestim hemen orası simsiyah olmuştu. Şimdi iki dalı da suda bekletiyorum.
Yukarıda okuduğum kadarıyla köklenmeleri için en az 2 ay suda kalmaları gerekiyormuş, köklenirlerse toprağa ekeceğim.

1) Sizce sebebi fazla ya da az sulama mıdır?

2) Sabırlı olup ana gövdeye de bakmaya devam edersem bir gün o kestiğim yerlerden dal çıkarma olasılığı var mıdır? Kestikten sonra kesiklere hiç bir şey uygulamafım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gövde sağlıklıysa, yani çürümemiş durumdaysa mutlaka yeni dal verecektir.... Ancak gövdenin çürümüş olma ihtimali de az değil... Bazen gövde tamamen çürüyüp yumuşuyor hatta içi tamamen boşalıyor, ama dış kabuk bitkiyi belli bir yere kadar ayakta tutmaya yeterli olduğundan çürüdüğü anlaşılmıyor...
Bence dalların gövdeden ayrıldığı yerdeki kararmış-çürümüş kısmı da kesip o şekilde suya koymanız daha uygun olurdu... Ama mesajınızın üzerinden birkaç gün geçmiş, çürüme yayılmadıysa artık o şekilde devam edebilirsiniz...

Normalde suda kolayca kökleniyor dracaena çelikleri... O yüzden köklenmeleri konusunda bir sorun olacağını sanmam...

Bu durum fazla sulama nedeniyle köklerin çürümüş olmasından kaynaklanmış olabilir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön