View Single Post
Eski 07-01-2020, 21:45   #33
SecretGarden..
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Ben 110 gün uğraştım biri 130 diğeri 40 yaşındaki dede-anne evlerinin tamiri için..hiçbir ustaya işini bitirmeden para vermedim..

sızı tebrık ederım hayırlı evlatsınız demekkı..

hatta çatı ustalarına ilk yağmur ve ilk fırtına sonrası ödenmek üzere 2 bin liralarını kestim..

bunu bende yapacagım notlarıma aldım aynen ıcerıde para bırakmakta fayda var..

iki çatı yapım işçiliği için 7500 tl'ye anlaştık..

baktıgım köy evlerı arasında tadıla tısteyen catılı evler var kerpıc bunu ogrendıgım ıyı oldu bu benı cok dusunduruyordu fıyatları..

2 evin toplam 130 metrekare çatılarını 3 kişi 8 günde bitirdiler..iş bitince 5 bin 5 yüz lirayı verdim..

çatılar sınavları atlatınca kalan 2 bin lirayı verdim..

Tamam notlaırm arasında ıcerıde para bırakılacak odeme catı sınavını atlatınca yapılacak

Sözleşmeye gerek yok, en garantili yol ilk yağmurları ve fırtınayı hasarsız atlatmalarıdır..Kendine güvenen usta bunu kabul eder..
Metrekareye 70 kilo bi yağmur yağdı..evlerin biri 2 yerden sızıntı yaptı, onardılar..
Bir hafta kadar önce kömürlük çatısı uçtu, 2 gün önce tamir edip yeniden çattılar çatıyı..

Malzeme dahil pazarlıkta kazıklanabilirsiniz..kendiniz alın, soruşturup..
ben genelde malzemelerı hep kendım alırım fayansları cıkma defolu veya daha uyguna gelıyor
Çatı ustası bana metrekübü bin liradan kavak kereste ve tahtası buldu..ben kanmadım, ilçedeki kerestecileri dolaştım..metrekübü bin liradan çam kereste aldım..
evet en sevdıgım konuya geldık ben ağçlaro yıllardır sevdıgımden haşır nesır oldugumdan masif ve kereste grubunda ıyıyımdır dedıgınız dogru okalıptus kerestesı bıle kakalamaya calısn var ben gurgen grubu tercıh ederım çam genelde esnektır zaman ıcınde döner..ama oda aynı famılyadan sonucta gıderı agaıcn kalıtesıne gore degısıyor ıyı camlarda var ama tercıhım sedır ve gurgendır bırde tavsıyemdır travers lerde bu konuda hem tasaırm hemde saglam omurluk adına ıyı secım olabılır aklınızda bulunsun

Ustalar kereste işine aracılık yapsa bile kabul etmeyin..Eğer siz kerestelerin ne kadar desimetre veya metreküp olduğunu hesaplıyamıyorsanız, 2 metreküp keresteyi 3 metreküp olarak size yutturabilir..ve mağazadan komisyonunu alabilir..
komısyon adı altında para yolunu acan kerestecıler arasında uzun yıllar yaşadım cok buyuk agac tasarım orman urunlerı adı altında sırkeıtm vadı ve antalyada kerestecıler var eskı sanayıde ben gırınce hıc bakmıyorlar bıle bana cunku dırekt kendım gezıp secıp yukletıyorum odemesını yapıp nerede ne kullanacagımı bıldıgımden alıstılar bana artık kaale bıle almıyorlar benı bırsey sormuyorum dıye

130 yaşında dedelerden kalma karkas ev tamiri

coook tesekkur ederım yuregınıze saglık

SecretGarden.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön