View Single Post
Eski 26-12-2019, 23:43   #160
Fatih_Soydemir
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serhatb Mesajı Göster
fatih bet muhteşem çiçekler, bu kaktüs çiçekleriden tohum alabiliyormusunuz? Tohumlar sağlıklı olup patlıyor mu? fideye dönüyor mu? Bence linki bir kontrol edin. Kaktüs tohumları çok kıymetli değerlendirin derim.
https://egzotikgarden.com/urun/organik-kaktus-gubresi/
Serhat bey tohum almak ya da sağlıklı olması aslında hiç sorun değil benim için. 2 senedir ufak tefek araştırma ve inceleme sonucunda ulaşabildiğim deneyim şu oldu. Elimiz ile yaptığımız yapay döllenme ya da polenlemenin hiç bir manası yok aynı dairenin içinde dönüp duruyoruz. Diğer tespitim ise Kaktüs tohum tutmuyor ama çiçek açıyor kısmı FASA FİSO öyle bir şey kesinlikle yok. Domates, Biber vb sebzeler meyve ağaçları nasıl gerekli ortam ve şartlar oluşmadığında verimden düşüyorsa ya da çiçekler döllenmediği için ölüyorsa kaktüs bitkisindeki durum da birebir aynısı.
ARI , Rüzgarlı hava bunlar olmadığı sürecece yapay dölleme dışınde bir çözüm yok hiç bir canlı türünde çiek meyve ve sebzelerde.
Bu sene arıları kullanarak deneme amaçlı olarak yaptığım çalışmada çok güzel tohum keseleri elde ettim. diktiğinizde yeşerdi mi diye soracak olursanız evet yeşerdiler fakat ben tohumdan kaktüs yetiştirmeyi ilk defa denediğim için başarısız olup öldürdüm tohumdan çıkma 4 aylık fideleri. Yeni renkler yeni türler elde etmek için Arı etmeni şart yapay dölleme bir yerden sonra yetersiz kalıyor. Malezya da yer alan tüm kaktüs tanıtımlarında hep arı dolu kaktüsler bizim ülkemizde ise çorak arazi gibi uğrayanı yok. Arı kadar faydalı bir şey yok doğal seleksiyon envai çeşit renk ve envai çeşit desen çıkıyor. Resimdeki çeliklerin hepsi aynı anaçtan çelik olarak aldım çiçek renginde değişim olup olmadığı muamma ve hiç birisi anacına benzemiyor. Çiçek rengi anacın Yavru ağzı.

Name:  80861817_456998678573203_5632555884480561152_n.jpg
Views: 426
Size:  36.8 KB

Name:  80235511_802905313559656_4542613310696062976_n.jpg
Views: 446
Size:  55.3 KB

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön