View Single Post
Eski 25-11-2019, 00:06   #300
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakura çiçeği Mesajı Göster
Herkese merhaba, yıllar önce takip etmeye başlamama rağmen ilk kez yorum yazıyorum. Ağaçlar.net benim için, merak ettiğim, ilgi duyduğum her bitki için ilk baktığım, başvurduğum, güvenilir bulduğum bir site oldu hep; emeği geçenler var olsunlar. Bu sefer yorum yapmamazlık edemedim, buna sebep beni yıllar öncesine götüren- deve tabanına duyduğum merak ve yöneliş oldu. 3-4 gün önce bir fidanlıktan Monstera Deliciosa aldım, okuduklarım ışığında -sanırım- sarmaşık türünden, henüz çok genç... Açıkçası geniş ve koyu yapraklı diğer türü aldığımı sanıyordum ta ki forumdaki akışı inceleyene kadar... Saksısı çok küçüktü değiştirdim, yaprak vermeye başlıyor sanırım, keyifli ve mutlu olacak diye umuyorum. Ama hayallerimi süsleyen diğer türü de mümkün olduğunda yetiştirmeyi arzu ederim. Forumda çelik paylaşıldığını okuyunca belki benim de bir şansım olur diye düşündüm İlgilenen olur mu diye yazmak istedim, teşekkür ederim, selamlar...
Sayın sakura çiçeği, fidanlıklarda, çiçekçilerde satılanlar daha çok küçük yapraklı olan kültivar gözlemlediğim kadarıyla.. Gerçi "küçük yapraklı" dediğimiz kültivar olgun yaprakları da 30-35 santim çapa sahip ve oldukça gösterişli oluyorlar büyüdükçe..

"Dev kültivar"ın yaprakları gerçekten çok büyük... Bendeki 75-80 santimlik yapraklar veriyor ve şartlar tam uygun olursa 90-100 santim büyüklükte olabildiğini okumuştum yaprakların... Yani bence bunu da göz önünde bulundurmak uygun olur kültivarı seçerken... Çünkü gerçekten çok geniş bir alan kaplıyor büyüdükçe... Bir de her ne kadar küçük kültivara "sarmaşık devetabanı" dense de, dev çeşit de iyice köklendiğinde daha hızlı uzamaya başlıyor... Yani hem genişlik hem yükseklik olarak kaplayacağı alanı göz önünde bulundurmakta, baştan hesaplamakta yarar var bence...
Küçük yapraklı kültivarı evde idare etmek, yer ayarlamak nispeten daha kolay... Ben gerçi çok seviyorum ve yer kaplamasından da memnunum, ama sadece bu yönüne dikkat çekmek istedim...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön