View Single Post
Eski 18-11-2019, 18:08   #179
Kutsalgemi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
https://youtu.be/xcH9YOX2aSQ

GМ 5 Ρluѕ d cіhаzımdаn Τараtаlk kullаnılаrаk göndеrіldі
Bu kısa film için teşekkürler
Epeydir foruma girmiyordum baya değişimler gelişimler gerçekleşmiş..şifremi de unuttum yeni üyelik almak zorunda kaldım..
Sayın siflera , Ben olsam o fidanı biraz daha büyüdükten sonra , bir akdeniz sahil koyununa dikerdim..evet bu konuda biraz pisikopatımdır..tabi ama şöyle kimsenin dokunmayacağı bir noktaya dikerdim..Sanırım buna benzer bir metodu burada birileri sormuştu..ancak konu pek açıklığa kavuşmadan teğet geçilip gidilmiş..Eğer 'bir şey gerçekleşmeyecekse o proje insanın aklını meşgul etmezmiş' derler eskiler..
Atlantik de kilometrelerce uzağa yüzen hindistan cevizlerinin ingiltere kıyılarında bile çimlendiği kayıtlara geçmiş..Tabi kış gelince çimlenen tohumlar ölüyor , çünkü o bölge hayli soğuk..
Akdeniz kapalı bir denizdir , palmiyeden düşen hiç bir tohum bizim sahillerimize uğrama şansına sahip değildir , eğer bir şekilde ulaşmış olsaydılar , deniz kıyılarının ıslak kenarlarında çimlenip bir daha ölmeyeceklerini düşünüyorum..Yabancı bir forumda , üç yıl önce bu konu hakkında yine birisi bu projenin çalışıp çalışmayacağını sorduğunda , forum üyeleri , akdeniz ikliminde yetişmeyeceğini klasik destanlarla tekrarlamışlar..
Elbette akdeniz iklimde denenmiş bir çok talihsiz deney var , ancak insanlar , ya kendi mülk bahçelerinde denemişler , ya saksıklarda, veya sahile en az içeride kalan denize 30 metre uzaklıkğa dikmişler ve hiç sonuç alamamışlar..Akdeniz ikliminde hindistan cevizi adaptasyonlarının başarısız olma sebeplerine gelince: bir kısmı kurak yaz ayları dolayısı ile olmuş, diğer neden ise meristem üşümesi kaynaklı değil , yağmurlu soğuk havalardan dolayı yaygın kök çürümesi nedeni ile başarısız olunmuş..
Aslında, akdenizde hiç denenmediğine inandığım bu kıyı dikim şeklinin, kıyı şeridinde iyi çalışacağını düşünmekteyim:

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kutsalgemi : 18-11-2019 saat 21:48 Neden: www.youtube.com/channel/UC4qaIhfEVDoGCYeQEDwV_8w/videos
Kutsalgemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön