View Single Post
Eski 12-11-2019, 13:58   #4
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Kara kabak (turuncu)

Bitki türü: Mevsimlik sebze

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum çeşit adı: Yemeklik kabak

Tohum kaç yıldır sizdedir: En az 7 yıl.

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova Güneyköy

Size nereden geldi: Bahçe komşumdan.

İlk paylaşan : Ben olabilirim, forumda görmedim.

Tohumun kökeni : Bizim buralarda kara kabak çok yaygındır (iki rengi de). Bu bölgede atalık bir kabak türü (mesela Adapazarı civarındaki köylerde de yetişiyor).

Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon yapılmadı.

Kullanılan gübreler : Çiftlik gübresi, kompost.

Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.

Hasat yıl ve ayı: 2019 Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Oldukça hızlı gelişen yayılmacı bir tür.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çok irileşebilen bir kabak cinsi (bakım şartlarına ve toprağın özelliğine göre de değişebilir tabii). Taze iken rengi benekli açık yeşilimsi. Çok lezzetli ve bana göre sakız kabağından daha yoğun aromalı (ki, onu da çok severim). Olgunlaştıkça koyu turuncuya dönüyor. Ben bu iki cinsi sadece yemeklerde ve çorbalarda kullanıyorum ama turuncu olanı olgunlaşınca dilimleyip üzerine bol şeker veya pekmez koyarak kabuğuyla beraber fırında pişiriyorlar bizim köyde. O da çok güzel oluyor diyorlar.

Yetiştirme özellikleri: Yukarıda anlattığım kara kabak ile aynı.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Fideleri Nisan başı civarı ektim.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulama yapmadım yalnız hep söylendiği gibi bir gün önceden tohumları suya bastım.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre, bol güneş, bol su.

İklim gereksinimleri: İlkbahar, yaz hatta havalar iyi gidiyorsa sonbahar başı bile olabilir (bunu bu sene gözlemledim)

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Yukarıdakinde de belirttiğim gibi meyvenin sapı kuruyunca. Yazın en iri ve göz dolduranlara renkli çaput bağlıyorum ve gelişimlerini gözlemleyip öyle tohum alıyorum.

Gözlem notu (06/1/2020): Tanıttığım kara kabaklar aynı cinsin iki farklı rengi gibi görünüyor ama değil. Tohumlarından ve kabuk yapısından anlayacağınız gibi bunlar iki "ayrı" cins, ama nedense ikisine de kara kabak denmiş. İkisi de kışlık, çok dayanıklı lakin koyu renk olanın kabukları daha gevrek, ayıklarken daha kolay ayrılıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 10-01-2020 saat 08:29 Neden: İlave bilgi ekleme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön