View Single Post
Eski 19-10-2019, 00:24   #183
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Benim euphorbia trigona royal red veya rubra ile yeşil Euphorbia trigona Süt Ağaçlarım

Yeşil olanı görmüş ve çok beğenmiştim. Çok büyüktü. Ancak isteyememiş ve bulamamıştım. İthal olarak gelenlerden kırmızı renklisini görünce almıştım. Tabi yıllar geçince çok büyüdü. Bir tanıdığa çelik almak için kesince diğer dalları da nedense yerlere kadar indiler. Belki de çok iyi oldu. Bu sayede bu bitkinin daha güzel hale getirilebileceğini öğrenmiş oldum. Mecburen kestim. Bir başka tanıdık çiçek sever bitkiyi köklendirdikten sonra kesip yeniden dikilebileceğini, köklü olan çeliğin yanlarından filiz vererek daha dolgun bir görüntü alınabileceğini söyledi. Kendisi o şekilde yaptı. filizler büyüdükten sonra toprak ile doldurup bitkinin birden fazla gövdeden oluştuğu izlenimi verdi.Çiçekler daha sağlam oldular. Verdiğim kişilere de anlattım. Ancak çoğu kesmeye kıyamadığı için bir süre sonra uzun bir bitkileri oldu. Yan dallanma yapsa da aşağıdaki görüntü olmadı. Ön kısımları keserek kademeli olarak arkaya doğru gidildiği taktirde daha dolgun ve sağlam bir görüntü oluyor. İç kısmı çok sertleştiği için budama makası dışında benimki gibi sık olanlarda küçük kazalar meydana gelebiliyor. Dikkatli olup budama makası ile kesmek en iyi çözüm yöntemi.Kaç yıldır saksı ve toprağını değiştiremiyorum. Kışın yapraklarını döküyor. Dinlenme moduna geçirmeye çalışıp sulamasını azaltıyorum. Kışın büyüdüğü zaman gövde kalınlığı ince oluyor. Baharla birlikte bitkinin donmayacağı seviyede gölge balkona çıkarıyorum. Güneş ve açık hava biraz sarsıyor. Kendine geldikten sonra dilediği gibi büyüyorlar. Çanlı kalın sürgün ve yaprakları oluyor. Bu yıl ilkbaharda dibine gübre atarak biraz daha canlandırmaya çalışacağım. Arka tarafta güneşi az gören balkondalar bu yıl. Ön balkonda çok fazla güneş gördüğü zaman daha fazla kırmızı oluyor. Sulamasına dış ortamda dikkat etmek gerekiyor. Fazla suyun tahliye edildiği ortamda sıcak ortam ve sirkülasyonunun olması nedeni ile ben toprak kurur kurumaz su veriyorum. Su ihtiyacı kaktüslerden çok daha fazla. Nerede ise normal bitkiler gibi çok su tüketiyor. Belki büyük olması da bunda etken olabilir. Kırmızı içinden kestiğim çeliklerden bazı arkadaşlarda yeşil çıkanları olmuş.

Name:  euphorbia trigona royal red veya rubra Euphorbia trigona (Süt Ağacı).jpg
Views: 1958
Size:  72.8 KB
Name:  euphorbia trigona royal red veya rubra Euphorbia trigona (Süt Ağacı)1.jpg
Views: 1659
Size:  73.0 KB

Düzenleyen Muda : 19-10-2019 saat 00:55
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön