Konu: Muda
View Single Post
Eski 11-10-2019, 21:01   #4
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Komşumun sırık domatesi

Komşumun sırık domatesi

Komşumun yıllardan beri sırık olarak yetiştirdiği ve ektiği beğendiği iki domatesten bir tanesi . Diğeri annesinin domatesi. Ben bu yıl da kendisinden fide olarak aldım. Çok güzel gelişirken sulamayı aksatınca çok fazla büyümeseler de tohum alabilecek şekilde domateslerimiz oldu. Komşumun söylediği domatesler tam kızarmadan alındığı zaman nerede ise limon ekmiş gibi ekşi oluyorlar. Onda yediğim domatesler ekşi olurken bendeki domatesleri güneş altında biraz da tohum alabilmek amacı ile iyice olgunlaştırınca o kadar ekşi olmuyorlar.. Ancak çıkan domatesleri tam olarak kızarmadan toplar ve güneş almayan bir yerde tepsiye dizerek saklarsanız eski bildiğiniz domateslerin tadında olduğunu görürsünüz. Sırık bir tip. Ancak bunu da koltuk alma yaparak sırık olarak büyütürseniz çok daha güzel olur. Bu çeşidin dayanımı oldukça iyi. Kırmızı bir domates. Domatesler her çiçekten dörtlü beşli domates veriyor. Mutlaka ekmeniz gereken çeşitlerden bir tanesi de bu. Tek sıkıntısı kabuk kalın. Ancak sağlam domatesler. Yola dayanımı iyi. İyi bakım yapıp gübresini, suyunu, sırık dikme işini. çapasını zamanında yapmak gerekiyor. Çok verimli bir domates. Lezzet çok güzel.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Komşumun sırık domatesi
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Komşumun sürekli olarak ektiği domates.Ben de de yaklaşık beş yıldır vardır.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: Bir yerden aldığı beğendiği domatesi yıllardır yetiştiriyor.
• Tohumun geldiği yer: Tohumun tam olarak geldiği yer belirli değil
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2019
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok bendeki ve komşumdaki domateslerden elde edilen tohumlar Onda sadece iki çeşit vardı.
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: Mutlaka sırığa alınıp koltuk alma yapılması gerekiyor. Benim oturak olarak yetiştirmeye çalıştıklarım çok iyi olmadı. Bakımı iyi yapılırsa çok güzel gelişiyor. Bizim burada soğuklara yakalanmakta. Daha sıcak yerlerde güçlü geliştirilirse devamlı verim verecek bir domates. Uzun sırık sistemi gerekli.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Arkadaşlar bu yıl bu domatesin fidelerini arada tozlaşma olmaması için komşumun annesinin yetiştirdiği oturak olan domates ile birlikte biraz uzakta bir yerde yetiştirmeye çalıştım.Sulamasında biraz sıkıntı oldu. Çok büyük olmasalar da kendimden ve arkadaşın yetiştirdiği domateslerden alarak tohumları çıkarttım. Bugün itibari ile kuruyorlar. Tek sıkıntı biraz sonra tanıtımı yaptığım komşumun annesinin oturak domatesi ile belki karışıklık olabilir. İkisi de mükemmel domatesler. Dayanımları iyi. Verimleri güzel. Eski ekşi domatesleri özleyenlere her iki domatesi de tavsiye ederim. Mutlaka yetiştirilmesi gereken domatesler.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön