Konu: Tcm
View Single Post
Eski 11-10-2019, 15:23   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Beyaz yemeklik ayçiçeği

Bu yıl damlama sulamaya geçince bahçenin her tarafını daha düzenli kullanabildik, ayçiçeklerini de kenarlara doldurduk. Sarı sarı kafalar zamanla olgunlaşan tanelerinin ağırlığına dayanamayıp başlarını öne eğseler de bir aya yakın sergiledikleri güzellikler yeter de artar bile.

Güzel görüntüleri çekmemişim herhalde Daha kafalar açılmadan, sağlı sollu orman oluşturmak üzereler.

Name:  ayçiçeği 3.jpg
Views: 2242
Size:  51.4 KB

Büyük beyaz yemeklik olanlar üç çeşit, ikisi birbirine yakın her açıdan, diğeri dakota çekirdekler gibi taneleri de iri, baş yapısı da, ancak lezzet bir tık eksik. Sanırım büyük olanlar @Zekoş tan geldi. Siyah olanlar da var, siyahlarda biraz daha kokulu, hafiften boy fakiri ama en kötü tarafı da elleri boyuyor. Bu üç beyaz çeşidi azar azar ekleyeceğim, kendim de seneye öyle ekmeyi düşünüyorum, karışık şekilde.

Ekimi çok kolay, mısır gibi donlar geçip toprak ısınmaya başlayınca direk toprağa, birer karış arayla (20-25 cm.) ekebilirsiniz. Bakliyatlar gibi yağmur sonrası toprak sertleşti 'ben bu kaymak tabakasını kırıp çıkamam' asla demezler , aynı mısır gibi neredeyse her tohum amacına ulaşır.

Tanelerinin resmini unutmazsam bir ara atayım.

Name:  ayçiçeği 2.jpg
Views: 2187
Size:  46.9 KB

Name:  ayçiçeği.jpg
Views: 2189
Size:  57.7 KB

Yeni resimler yüklendi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen TCM : 22-10-2019 saat 23:28
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön