View Single Post
Eski 10-10-2019, 08:41   #54
hkncy
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Merhabalar,
Öncelikle bitkiniz kaktüs değil, sütleğen familyasından euphorbia trigona (ya da çok yakın bir tür)...
Genel olarak gayet sağlıklı görünüyor... Yapraklardaki sararmayı da resimde seçemedim açıkçası... Önemli bir şey olduğunu zannetmiyorum... Güneş yanığı olabilir... Sürekli balkonda dursa güneşe alışmış olacağı için bu yanıklar oluşmaz, ancak kapalı yerde az ışığa maruz kalıp daha sonra doğrudan güneş ışığı altına çıkarıldığında yanıklar oluşuyor... Bitkinizi en soğuk aylar dışında sürekli balkonda tutmanızı öneririm... Çok güneş alması hem renginin koyu olmasını hem de dallarının daha kalın ve sağlam büyümesini sağlayacaktır. Sonuçta ortaya çıkan bitki genel şekli itibarıyla da daha güzel görünümlü olacaktır... İzmir göreceli olarak sıcak olduğundan, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart dışında sürekli balkonda tutabilirsiniz diye düşünüyorum... Kıştan sonra balkona çıkarırken de ilk iki gün 15-20 dakika, ikinci 2-3 gün 20-30 dakika, daha sonraki bir hafta boyunca 1 saat kadar güneşte kalırsa yanıklar oluşmaz, daha sonra tüm gün güneş de alabilir...

Şu da euphorbia trigona ile ilgili bilgi ve deneyimleri bulabileceğiniz sayfa:

Euphorbia trigona (Süt Ağacı)
Yanlış bildiklerimi düzelttiğiniz için ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

hkncy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön