View Single Post
Eski 30-09-2007, 11:54   #22
Mine Pakkaner
agaclar.net
 
Mine Pakkaner's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-01-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 10,707
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nyhang Mesajı Göster
Chrysanthem bitki tohumlarını yaklaşık 3 hafta önce torfa gömdüm.. 3cm kadar filizlendiler.. Ancak 1 haftadır da durağan bir şekilde seyrediyorlar.
Bitki boyunda bir gelişme yok.
Tohumlar 77li tohumlukların içinde ve üzerleri naylon ile örtülü..
tohumları yukardaki resimdeki raflara aldırdım ve üzerlerine naylon örttürdüm..
Resimde de anlaşılacağı gibi sera içerisinde tohumlar.. Ayrıca üzerlerine naylon örtmeden önce çok verim alamadım. Naylon örtünce filizlendiler.. Şimdi ne yapacağım konusunda kararsızım..
Bunun gibi 11-12 tür 10000 kadar tohum aynı şekliyle büyümeyi bekliyorlar.


Keşke tohumları fide firmasına verip sizin için çimlendirmelerini, biraz büyütmelerini talep etseydiniz. Artık mevsimlik çiçek üreticileri bile bu tarz viollerde fide alıp onu büyütüyor.

Sizde violler naylon örtü ile kapatılınca çimlenme başladığına göre, ortam klimatizasyonunun gerektiği gibi ayarlanamadığı ortaya çıkıyor. Bu arada o rafları viol koymak için kullanacaksanız mesafe çok az, fideler ışıklanma sorunu çekecek ve zayıf olacak. Viollerin üzerine çektiğiniz naylonun damlama yapması durumunda sorun yaşarsınız.

Seranızın havalandırma açıklığının da genel yüzeye %20 oranında olması gerektiğini unutmayın. Ben fotoğraflarda daha az gibi görüyorum.

Tohumdan fide yetiştiriciliği diğer yetiştiriciliklere benzemez. Bebek bakımı gibi itina ister.

Çok uzun seneler kendi serasında hem mevsimlik çiçek, hem dış mekan, hem iç mekan süs bitkisi yetiştiren biri olarak işinizin zor olacağını biliyorum.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön