View Single Post
Eski 27-09-2019, 00:36   #1311
cetine
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Bahçeciliğin çok önemli işlerinden biri olduğunu düşündüğüm kompost yapımına sonunda ben de başladım.

Kompostun en önemli özelliği, çok yüksek oranda organik madde (inorganik elementleri çıkarırsak, tamamı) ve mikroorganizmalar içeren bitki yetiştirme ortamı olması.
Aslında toprak dediğimiz karışımın içerisinde ormanlarda çok olan, klasik bahçe ve tarlalarımızda yaklaşık %1-2 civarında olan çok önemli kısmı.

Bahçem orman köyünde olduğundan bolca meşe dalı kullanma imkanım var. Bahçedeki ağaçların budama artıklarını da düşünürsek, amatör de olsa güçlü ve hızlı bir dal öğütücüye ihtiyacım vardı. Profestonel makineler bütçemi aştığından, biraz da bütçeyi zorlayarak Bosch AXT 25 TC modeline karar verdim.

Yıllarca segmentinde lider olan Bosch rapid serisinden sonra bu son model gerçekten çok başarılı.

Name:  bosch.jpg
Views: 505
Size:  13.2 KB

Bıçakları türbin şeklinde, hem sıkıştırıyor, hem kesiyor. Bu sayede doğranmış dallar yerine, hem doğranmış hem de kırılarak gözenekli, girinti-çıkıntılı parçalar elde ediliyor. Bu sayede nem tutması, mikroorganizmaların parça içerisine ulaşması vb sağlanıyor.

Name:  bosch2.jpg
Views: 511
Size:  23.2 KB

Öğütülen dallar
Öğütücünün haznesiyle sanırım 10-11 x 50 lt=500 litre kadar öğütülmüş dal çıktı

Name:  k1.jpg
Views: 510
Size:  71.1 KB
Name:  k2.jpg
Views: 501
Size:  71.3 KB

Eklenen Resimler