View Single Post
Eski 16-09-2019, 16:05   #991
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 0yasemin Mesajı Göster
Bende üzülmüştüm yavru vermiyor diye. Sizin gönderdiğiniz aloe ile benim aloe aynı türden sanırım. Siz bu türe ne gibi bakımlar uyguluyorsunuz? Ben su vermek dışında herhangi bir ilaç vs uygulamıyorum zarar veririm diye.
Bu arada cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Hiçbir ilaç veya besin maddesi uygulamadım şu ana dek... Toprağı dışarıdan doğadan kazdığım normal bir toprak... Saksısı da dikkatinizi çekmiş olabileceği gibi, bitkinin boyutuna kıyasla oldukça ufak... Sukulentlerin çok fazla besin gereksinimi olmuyor, çok kanaatkâr bitkilerdir... Doğrudan güneş ışığının vurmadığı ya da sabah saatlerinde kısa bir süre vurduğu ama aydınlık bir açık balkonda duruyor Mayıs ayından bu yana... Sıcaklarda 3-4 günde bir 1-1,5 litre suyla suladım... Artık sulamayı yavaş yavaş azaltacağım ve gece soğukları başladığında içeriye, mümkün olduğunca aydınlık bir yere alacağım... Soğuklara karşı dikkatli olmalısınız... Tek bir gece soğuğu aloe'nizi öldürmeye yeter... Hava sıcaklıklarının seyrine bağlı olarak önümüzdeki Nisan ya da Mayıs ayında tekrar açık balkona çıkacaklar...

Not: Bu bitki Sayın Güler Hanım'dan aldığım iri bir kultivar... Sizin bitkinizi de benzettim, bu kultivardan sanırım...
Ayrıca, ben ek besin vermiyorum, ama belli durumlar için verilebilecek maddeler var... Bence buradaki aloe vera ile ilgili yazılmış mesajları, Güler Hanım'ın ve uzun zamandır aloe vera yetiştiren diğer üyelerin yazdığı bilgi ve deneyimleri okursanız oldukça yararlı olacaktır.. Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön