View Single Post
Eski 14-09-2019, 19:16   #284
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih146 Mesajı Göster
Teşekkür ederim

Doğrudan büyük saksıya almam köklerin çürümesine yol açmaz mı Mesut bey? Daha önce başka bitkilerde gerekenden büyük saksı kullandığımda toprak uzun süreler ıslak kaldığı için köklerin çürümesine yol açmıştım. Deve tabanında böyle bir sorun olmuyorsa uzun yıllar değiştirmeme gerek kalmayacak büyük bir saksıyla başlamak çok güzel olur aslında
Benim monstera'mı ektiğim sanırım 4-5 yıl oldu ve dev çeşit olmasına rağmen birkaç yıl daha değiştirmeyeceğim kadar büyük bir saksı... Hiç sorun yaşamadım... Geçen yıl ayırdığım yavruyu daha da büyük (bulabildiğim en büyük) saksıya ektim ve şu anda 80-85 santimlik yapraklar veren çok sağlıklı bir bitki... Uygun, kaliteli bir toprak kullandıktan ve saksıda da yeterince delik olduktan sonra bir sorun olmaz... Baştan büyük saksıya dikerseniz hem sizin için saksı değiştirme sorunu olmayacak hem de bitki değişim esnasındaki muhtemel sarsıntıyı yaşamayacaktır... Zaten uygun bakımla monstera'nızın hızla büyüyeceğini de göz önünde bulundurmakta yarar var...

Tabii kişisel deneyimlerime dayanan kişisel bir tercih olmakla birlikte, iri tropik yağmur ormanı bitkilerini baştan büyük saksıya dikip bir daha bitkiyi hırpalamamayı ve kendim de devasa saksılarla değişim yapma zahmetine girmemeyi tercih ediyorum... Sukulent ve kaktüsler apayrı bir grup tabii...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön