View Single Post
Eski 11-09-2019, 19:57   #1342
Giz66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2019
Aranıza yeni katıldım herkese merhaba!
Ben yaklaşık 1 sene önce mahallede gördüğüm ve ismini
sonradan öğrendiğim kokusu inanılmaz güzel olan ağaççıktan bir çelik aldım. Çelik almak çok kolay;herhangi bir dalını 15 cm ve üstü( muhtemelen daha kısa da tutacaktır) suda bekletme ile kısa sürede köklendirdim. Bu süreçte bardağın içinde bolca yaprak ve bir de çiçek açtı. Tabi çok mutlu oldum uzun bir süre bardakta beklettikten sonra saksıya ektim, balkonda tuttum. Çok fazla gelişti fakat bir anda yapraklar sararmaya başladı sonradan üzerinde pamukçuklar oluşmaya başladı ve yapraklar tamamen sarardı ve soldu. Ben de yaprakların hepsini kopardım, gövdesini temizledim ve kendi yaptığım antibakteriyel ve anti fungusit spreyden sıktım. Bu duruma sebep olan şeyin, yapraklara sık sık su fıslamamadan kaynaklandığını düşünüyordum. Aspirin maya karışımıyla bitki kısa sürede toparlanıp eskisinden daha gösterişli bir hal aldığında çok sevindim hiç su fıslamamıştım. Fakat dün yine yaprağın sarardığını gördüm. Bugün ise durum daha da kötü. Yaprakların damarlarında beyaz un gibi şeyler de var. Un biti gibi değil sanırım. Aynı durum domateslerimin yapraklarında da var. Ayrıca bir şey daha dikkatimi çekti. Çelik aldığım ana ağaç kışın çok budanmıştı ve bu yaz benim ağacım ve ana ağaç zamanı geldiği halde hiç çiçeklenmedi. Acaba bu ikisi bir şekilde bağlantılı olabilir mi? Ayrıca bu hastalığın sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Giz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön