View Single Post
Eski 10-09-2019, 08:56   #589
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dbilir Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Yaz başında aldığım kaktüsün üzerinde çıkıntılar vardı. Çiçekçi, çiçek açacak onlar demişti ama izlediğim bir videodan tohum kapsülü olduğunu düşünüyordum. Ben çiçek açmasını beklerken, onlar kurudu, elim değdi düştü. Ben de içinde tohum mu var diye açtım. Videoda gördüğüm gibi değildi. Bende saksısının içine silkeledim elimdekileri. Bir ay kadar evde değildim. Geldiğimde saksının dibinde yeşillikler vardı. Dikenleri tüycükler halinde, pirinç kadarlar, 13 tane... Koca kaktüsün dibinde...
Peki şimdi ne olacak? Nasıl bakacağım? Büyük kaktüsle bebeklerin bakımı aynı değil biliyorum. Ama yerinden oynatsam ölürler, oynatmasam yine ölürler mi? Öneriniz, fikriniz var mı?
Fotoğraf eklemeye çalışacağım şimdi.
Şimdiden teşekkür ederim.
Aslında şu anda alınmaları da mümkün, ama siz riske atmayın... Yavruların bulunduğu alanı fısfısla sularsınız... Saksının diğer alanlarını bu kısma taşırmadan normal sulamaya devam edebilirsiniz ya da yavrular 2-2,5 santim oluncaya kadar ana bitki yavrulara verdiğiniz suyla yetinir... Bu şekilde bir arada bakabilirsiniz... Yavrular 2-2,5 santim olduklarında, etraflarındaki toprağı keskin ve sivri bir bıçakla belli bir derinliğe kadar keserek toprağıyla birlikte ayırırsınız.. Bu şekilde kolayca kökleri ve toprağıyla birlikte çıkacaklarından zarar görmeden başka bir saksıya dikilebilirler...

Yalnız yavaş yavaş alıştırarak yeterli güneşi sağlamaya dikkat edin, aksi takdirde çok solgun, cılız ve cansız gelişirler ve mantar gibi hastalıklarla kolayca ölebilirler... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön