View Single Post
Eski 28-08-2019, 19:43   #977
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İbrahim oğuz Mesajı Göster
selam arkadaşlar forumda yeniyim.geçen ay aleovera aldım çiçekçiden eve geldim ana ürün ve yavruları vardı saksı küçük diye ana aleo ve yavruları ayırdım resimlerdeki gibi. yalnız yavruların yaprakları erimeye başladı. bitkiye ayda bir şu verdim yapraklarına değdirmedim.ürün hiç gelişim göstermiyor. youtubeda falan baya video izledim ama aleo veram sanki gün geçtikçe ölüyor.sizce normal bi süreç mi bu durum.yardımlarınızı bekliyorum
Selamlar İbrahim Bey,
"Ayda bir" çok az... Ben yaz sıcağında Sakarya'da kafama göre 2-3 günde bir suluyorum... Antalya'da olsam bu sıcaklarda her gün sulardım herhalde... Aloe vera'nın yapraklarına su değmemesi konusunda pek bir hassasiyeti olduğunu da sanmıyorum... Bu sulamayı azaltma ve bitki yüzeyini nemden koruma işi, soğuk ve nemli kış ayları için düşünülmeli bence...
Yapraklardaki büzüşme ve incelmenin su kaybından olduğunu düşünüyorum...

Bir de yavru ayırdığınızda hemen dikmeyip ayrıldığı/koptuğu yüzeyin kuruması için birkaç gün açıkta bekletirseniz iyi olur... Yüzey kurumadan toprakla temas ederse hastalık yapıcı organizmalar bitkinin içine nüfuz edebiliyor...

Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön