View Single Post
Eski 19-08-2019, 19:45   #19
hlmsms
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2019
Bonsaim için Yardım

Merhabalar,

Amatör olarak bitki bakımı ile ilgileniyorum, bakımı zor olmayan bitkileri balkonumda yetiştiriyorum. Foruma yeni üye olmama rağmen sık sık burayı ziyaret ederek bitki bakımı konusunda fikirlerinizi almıştım. Şimdi ise oldukça zor bir durumdayım ve yardımınıza ihtiyacım var.
Yaklaşık bir buçuk yıl önce aldığım bonzaimin yaprakları üç hafta önce sararmaya sonra kurumaya ve dökülmeye başladı

İç mekanda baktığım bonzaimi balkona çıkardım, sulama ve duş alma sıklığına dikkat ederek bakmaya devam ediyorum. Bir dalı yeşil ve üzerinde yeni filizler vermeye başladı. Aynı zamanda gövdeden gelişmeye başlayan bir filiz daha var. Bu nedenlerle halen canlı olduğunu düşünüyorum. Bu arada, ilk aldığım zaman çiçekçi toprağın üstüne bir sarmaşık türü olduğunu belirttiği bir bitki koymuştu, kendi bonsaisinin üzerinde de vardı. Kuruma sürecinde onunda bir bölümünü kaybettik ama bir bölümü yeşilliğini korudu ve yeni filizler vermeye başladı.

Bonsaimin yaşadığı zorluk nedir? Bakımını desteklemek için neler yapmam gerekir? Aynı saksıda sanırım iki yılı aşkın süredir duruyor acaba saksı değişikliği yapmak iyi gelir mi?

Fikir vermesi açısından resimlerini ekliyorum. Şimdiden yardımınız için çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_5095.jpg (55.7 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5096.jpg (51.4 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5097.jpg (54.5 KB, 84 views)
hlmsms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön