Konu: Hurma
View Single Post
Eski 08-08-2019, 16:58   #96
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buyukcelebi_ Mesajı Göster
Merhabalar;

Maalesef öteki üyeliğimin şifresini bulamadığım için yeni üyelik açtım.

3 yaşında bir hurma fidanım var... benim için manevi değeri çok yüksek.. Bugün baktığımda yapraklarını büzmüş olduğunu gördüm. Hiç sağlıklı görünmüyor. Normalde yaprakları daha geniş ve kuvvetliydi. Aşağıda resimlerini koyuyorum.

Acaba problemi ne olabilir? Ölmesinden korkuyorum, acaba bir sorunu varsa ne yapmam gerekir?

Yardımcı olursanız minnettar olurum.
Resimde saksı toprağı çok kuru görünüyor... Belki şu anda ıslaktır, ama bence bir dönem susuz kalmış ve o nedenle yapraklarında kuruma belirtileri ortaya çıkmış... Hurma hem güneşi hem suyu çok sever... Arapların "hurmanın başı güneşte, ayakları suda olmalıdır" diye bir sözü olduğunu okumuştum... Bitki toprağı yaz sıcakları boyunca kuru kalmamalı...

Bir de bitkinin toprağa girdiği kısımda toprak çukurlaşmış görünüyor resimde (yanlış görmüyorsam).. Sularken tek bir noktadan değil de suyu gezdirerek sularsanız oyulma meydana gelmez..
Bunun dışında, hurma çok kolay çimlenen ve büyüyen bir bitkidir, kolay kolay bir şey olmaz... Tabii, kış soğuklarından korumanız gerektiğini söylememe gerek yok... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön