View Single Post
Eski 05-08-2019, 11:25   #6
aydemiraydın
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz_izmit Mesajı Göster
çocuğun gaz problemi ve genel sağlık için probiyotik yoğurt yapmaya kadar verdim.
önce ezcaneye gidip probiyoik hapların hepsinin kutu resimlerini çektim.
excelde tüm bakteri listesini ve hangi bakteri hangi kutuda var dökümünü çıkardım.
sonra en optimal şekilde 5 kutu tespit ettim, bunları alınca tüm 23 bakteriyi elde etmiş oluyorum.

sonraki aşama şırınga şişesine 5 ilacın içeriğini döküp biraz sütle karıştırmak olacak. sonra cam pastorize süt şişesini açmadan iğneyi sokup karışımı dökecem. süt mayalanınca bu sütü dondurucuda buz küpleri şeklinde saklayacam. bu buz küpleri benim yoğurt mayam olacak. böylece 310 tl'ye aldığım 5 kutu probiyotik bana 4 sene yetecek kabaca.

yoğurt yapma amaçlı bu buz buz küplerini kullandığımda muhtemelen yoğurt deği,lde ayran/kefir karışımı sıvı bir ürün elde edecem. bu ürünü aç karnına bir bardak su ve antiasit ilacı ile içtiğimde bakterilerin maximum sağ kalma oranıyla mide asidinden geçmesini sağlayacam.

şimdi sorular ;

1) sizce bu şekilde hergün 23 probiyotik bakteri desteği sağlamış olurmuyum ?

2) probiyotik hapları dondurucuda saklasam 4 sene dayanırmı bakteriler ?

3) sütü kaynatmadan suyunu uzaklaştırmam lazım. böylece yoğurt daha koyu olacak. 100-200 tl'lik vakum pompası ile nasıl bir düzenek yaparımda 40 derecede sütü kaynatıp suyunu azaltırım ? normal 100 derecede evde kaynatsam sütün besin değeri azalacak.

4) bakterilerin bağırsakta üremesi için prebiyotik olarak inülin kullanmayı düşünüyorum. güvenilir inülin satan bir yer biliyormusunuz ? günde kaç gram extra inülin almak güvenlidir ?

teşekkürler.

ayrıntılı bilgi için facebookta 2.Beyin:Bağırsaklar ve Probiyotikler gurubuna katılın.

mayaları çok uygun fiyata https://www.dogadanbizim.com.tr/ temin edebilirsiniz. zamanında çok param çarçur oldu artık bende bunları kullanıyorum.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön